Net Maaş ve Brüt Maaş Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda yeni işe girecek kişileri yakından ilgilendiren net maaş ve brüt maaş ne demektir bunların aralarındaki fark nedir onu anlatacağız.

İş yerlerine başvuru yaparken genelde bizlere net maaş beklentiniz nedir diye sorulur. Fakat birde brüt maaş vardır. Peki bunlar nedir, farkları nedir onu anlatalım.

Net Maaş (Net Ücret) Nedir?

Çalışan işçilere patronları tarafından verilen sağlık sigortası, vergi, prim vb. ücretlerin kesintilerinin yapıldığı en son ki maaş halidir. Yani işçinin sigortasının, vergisinin vb. değerlerin iş sahibi tarafından karşılanıp geriye kalan net maaştır. Örneğin net maaşınız 3 bin tl ise siz sürekli 3 bin alırsınız. Yani vergiye veya sigortaya zam gelse bile sizin maaşınız sabit kalır. Vergi vb. işlerinde patron sorumludur. Ayrıca çalışanlar net ücret miktarı üzerinden maaş alırlar.

Brüt Maaş (Brüt Ücret) Nedir?

Brüt maaş ise tam tersi kesinti yapılmamış haldeki maaşa denir. Ama bu maaş işçiye verilen maaş değildir. Yani brüt maaş vergi, sigorta vs. kesintisi olmamış haldeki maaştır. Haliyle bu maaş yüksek olur. Mesela net maaş değeri 3 bin tl iken brüt maaş yaklaşık olarak 4 bin tl olur. Aradaki bin tl’yi patron işçisi için vergi, sigorta vb. olarak devlete ödemektedir.

Aralarındaki Fark Nedir?

Aralarındaki en büyük fark ise dediğimiz gibi net maaş işçinin aldığı maaştır. Brüt maaş ise direkt olarak işçiye verilmez. Aksine vergi, sigorta vs. yatırıldıktan sonra işçiye verilir. Yani işçinin sigortası, vergisi yatırıldıktan sonra aldığı maaş net maaş olur. Ama ilk hali brüt maaştır.

Brüt maaş her zaman net maaşa göre daha fazladır (brüt maaş>net maaş). Çünkü brüt kesinti yapılmadan önceki hali olduğu için haliyle net maaştan yüksektir. Aralarındaki fark ortalama 1-2 bin tl civarındadır. Yinede bu fark şirketten şirkete değişiyor.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyoruz. İş başvuruları yapılınca bazı firmalar brüt maaş beklentiniz nedir diye sorabiliyor. Buraya siz almak istediğiniz maaşı belirtmeyin. Aksine brüt maaş beklentinizi 4 bin tl olarak iletirseniz onlar size kesintileri yapıp 3 bin tl olarak maaşınızı verir. O yüzden eğer brüt maaş beklentiniz nedir diye sorarlarsa yüksek bir fiyat söyleyin ki zaten bu miktardan ortalama bin tl kesinti olarak ve sizin net maaşınız hesaplanmış olacak. O yüzden brüt maaşı daha yüksek baz alın.

Şimdilik bu kadar. Net ücret ve brüt ücret ile ilgili en önemli bilgileri aktardık. Sizlerin de görüşleri varsa yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Teşekkürlerimizi iletiyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir