NO Asit mi Baz mı Nötr mü? Azot Monoksit (NO) Asit mi Baz mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere NO asit mi baz mı yoksa nötr mü onu kısaca anlatacağız.

Kimya sınavlarında karşımıza çıkabilecek soru tiplerinden birisi de bileşiklerin asit mi baz mı olduğudur. Özellikle çoktan seçmeli sınavlarda şıklarda hangi eşleştirme yanlış veya doğru şeklinde sorular çıkabiliyor. İşte bu şıklarda da bazı bileşikler ve asit mi baz mı oldukları yazıyor. Bu bakımdan önemli bazı bileşiklerin asit-baz veya nötr olduklarını ezberlememiz gerekiyor. Kimyada sıklıkla geçen, sıkça kullanılan bileşiklerden birisi de NO yani Azot monoksittir. Peki, azot monoksit yani NO asit mi, bazı mı yoksa nötr mü şimdi kısaca onu paylaşalım.

NO Asit mi Baz mı Nötr mü?

NO bileşiği ne asit ne de bazdır. NO nötr bir bileşiktir. NO’nun ismi “Azot Monoksit” olarak geçmektedir. Oksijen elementinin bir başka elementle oluşturduğu bileşikler oksit olarak isimlendirilir. Bu bileşiklerde eğer Oksijen atomu sayısı diğer elementten fazlaysa bu bileşik asit olur. Fakat Oksijenin sayısı diğer element ile eşit veya ondan daha azsa bu sefer bileşik nötr olur. Haliyle NO bileşiğinde Oksijen ve Azot atomlarının sayısı eşit olduğu için bu bileşik nötr oluyor. Yani NO asit veya baz değildir, nötr bir maddedir.

Kısacası; NO asit veya baz değil, nötr bir bileşiktir. NO, CO, N2O gibi bileşikler nötr oksit olarak isimlendirilir. Bu bileşiklerin Oksijen atomu sayısı az olduğu için asidik veya bazik değillerdir. Oksijen atomu az olduğundan dolayı nötr olarak geçiyor. Oksijen bir ametal ile tepkimeye girerse eğer oksijenin sayısı daha az veya ametalle eşitse bu bileşik nötr olur. Eğer ametalle tepkimeye giren oksijenin sayısı yüksekse bu bileşik asit olur. NO bileşiğinde 1 oksijen ve 1 azot bulunduğu için (yani sayısı birbirlerine eşit olduğundan) bu bileşik nötr olmuş oluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir