No frost buzdolabından gelen tıkırtı sesi nedir? Çatırtı sesini nasıl kesebiliriz?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere No frost buzdolaplarından gelen tıkırtı sesi nedir, neden böyle bir ses çıkar onlar hakkında bilgi vereceğiz.

Normalde buzdolapları veya derin dondurucular ses çıkartabiliyor. Bu her elektronik alette olduğu gibi buzdolapları gibi beyaz eşya aletlerinde de mevcuttur. Fakat son dönemlerde çıkan No Frost buzdolaplarında bu seslerin bir tık üstü çatırtı-tıkırtı halinde sesler çıkmaktadır. Çoğu insan bu dolap sesinden korkmaktadır diyebiliriz. Bu sesi duyduklarında dolap bozuldu mu acaba diye yetkili bayiyi aramak isteyebilirler. Peki bu dolap sesi neden çıkıyor? Normal bir ses mi? Şimdi detaylara geçelim

No Frost Buzdolabından Gelen Tıkırtı (Çatırtı) Sesi Nedir? Neden Böyle Bir Ses Çıkar?

Arkadaşlar no frost buzdolaplarından gelen çatırtı ve tıkırtı sesleri normal bir sestir. Yani bu sesin çıkıyor olması buzdolabının arıza yaptığı anlamına gelmemektedir. Birçok buzdolabı bayisi çalışanları bu sesin normal yani dolabın çıkartması normal olabilen bir ses olduğunu söylüyor.

Kısaca bu sesin nasıl oluştuğunu şöyle anlatalım; No Frost buzdolapları adı üstünde buz tutmadığı için içerisinde buzları kıran daha doğrusu buzları eriten bir sistem mevcut. Bu mekanizma belli zaman dilimlerinde devreye giriyor ve buzdolabı içerisindeki buzları eritiyor, yani kırıyor. Bu ses de dışarıya yani bizlere çatur, çutur, çatırtı, tıkırtı vb. şekillerinde geliyor. Bizler de dolapta bir arıza olduğunu düşünüyoruz. Ama dediğimiz gibi dolaptan gelen ses tamamen buzların kırılma sesidir. Bu bakımdan korkmaya ve endişe etmeye gerek yoktur diyebiliriz. Fakat yine de siz içinizin rahat etmesini isterseniz yetkili servisi arayabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kısacası dolaptan gelen takırtı-çıtırtı sesleri büyük bir ihtimalle buz kırma sesidir. Genelde hemen hemen tüm no frost dolaplar böyle ses çıkartabilir. Çünkü dolabın özelliği bu şekilde. Ama yeni üretilen son teknolojik dolapların ses çıkartma oranı çok düşüktür.

Buzdolabından Gelen Çatırtı-Tıkırtı Sesi Nasıl Engellenir?

Bu sesin çıkmasını engellemek için tam bir çözüm yok. Çünkü no frost dolapların özelliğinde bu sistem mevcut. Buz tutmayan dolaplar olduğu için buzların kırılması haliyle normaldir. Ama yinede alternatif sesi en aza indirecek bazı taktikler olabilir.

Dediğimiz gibi bu sesin giderilmesi için belli bir yöntem yok. Ama mesela dolaptan ses gelmesini istemezseniz mutfağınızın kapısını biraz kapatabilirsiniz, yani yanaştırabilirsiniz. Bunun dışında yeni üretilen No Frost buzdolaplarında bu sesin en aza indirildiğine dair bazı haberler mevcut. Eğer yeni buzdolabı alacaksanız almadan önce çok ses çıkartıyor mu vs. diye alacağınız yere söyleyin ona göre satın alma yapın.

Şimdilik sesten en az şekilde rahatsızlık duymak isterseniz buzdolabını oturduğunuz yere en uzak alana koyun. Mesela mutfakta cam kenarına koyabilirsiniz. Yani oturma salonuna en uzak neredeyse oraya koyabilirsiniz. Haliyle ses uzaktan geleceği için sizi fazla rahatsız etmeyecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir