Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Kökeni tam olarak bilinmeyen Scottish Fold, tüm kediseverler tarafından ilgi gören bir ırktır. Kulaklarının düz ve kısa olmasından dolayı farklı ve sevimli bir görünüme sahip olan Scottish Fold, bu farklı görünümü ile de pek çok özelliğe sahiptir ve bakımı da diğer kedilere göre farklılık gösterebilmektedir.

Başlıklar

Scottish Fold Irkının Özellikleri Nelerdir?

Scottish Fold ırkı farklı tüy yapısına, kuyruk biçimine, karakter özelliklerine ve belirgin farklı dış görünüm özelliklerine sahiptir. Scottish Fold ırkı genel olarak evlerde bakılmaya uygun olan, sakin ve sevimli dostlardır. Bu nedenle de özellikle de çocuklar ile arasının iyi olduğunu söylemek mümkündür. Cana yakın yapısı sayesinde çocuklarla ve evdeki bireylerle iletişim kurmakta zorlanmaz, yabancılara karşı genel anlamda saldırgan tutum içinde olmadığı söylenebilir.

Scottish Foldlar kendi türleri ile çiftleştirilmemelidir çünkü sahip oldukları genetik bozukluktan dolayı doğacak çocuklarının bu anlamda pek sağlıklı olmayacağını söylemek mümkündür. Sağlıklı çiftleştirme tavsiyeleri için veterinere danışmak en doğrusu olacaktır.

Karakter Özellikleri Nelerdir?

Bu kedilerin genel anlamda belli karakteristik özelliklere sahiptir ancak elbette ki her kedinin kendi karakterine göre de bu özelliklerin değişebileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yetiştirilme ve bakım tarzı da büyük öneme sahiptir. Genel özelliklerine bakılacak olursa bu kediler akıllı, sakin, uysal, cana yakın karakter özellikleri ile tanımlanır. Bu açıdan bakıldığı zaman aslında tam anlamıyla bir ev kedisidir ve sakin duruşu ile dikkat çeker.

Scottish Foldlar cana yakın tavırları, sakin duruşları, uysal hareketleri ile çocuklara iyi bir arkadaş olmanın yanı sıra evdeki bireylerin de sevgisini kazanır. Oyuncu bir karaktere sahip olan Scottish Foldlar, evdeki hemen hemen her nesneyi ya da durumu bir oyuna çevirebilirler. Bu sayede de özellikle çocuklar tarafından ilgi görürler. Genel anlamda neşeli, oyunsever, hareketli karaktere sahip olan bu kediler pek saldırgan değillerdir.

Kendilerini sevdirmekten hoşlanan Scottish Foldlar genel anlamda herkese karşı sevgi göstermezler ve özellikle de kucakta bulunmaktan hoşlanmazlar. Buna karşın özellikle de sahipleri ile vakit geçirmekten ve onlara ilgi göstermekten keyif alırlar. Günlerinin tamamını oyun oynayarak ve sahiplerinin peşinde gezip onlarla vakit geçirerek değerlendirebilirler. Bu nedenle de Scottish Foldların tüm gün evde yalnız kalmaktan ve ilgisizlikten hiç hoşlanmadığını söylemek mümkündür.

Dış Görünüm Özellikleri Nelerdir?

Scottish Foldlar içe doğru kıvrık, kısa ve düz kulakları ile dikkat çeken bir ırktır. Bu görünüm onlara tatlı bir hava katsa da aslında onlarda meydana gelen belli rahatsızlıklardan dolayı kulaklarının bu şekilde olduğunu söylemek mümkündür. Yani aslında Scottish Foldlar genetik bir probleme dayalı olarak bu şekilde kulak yapısına sahiplerdir.

Orta irilikte olan gövdeleri, kısa ve ince kuyrukları ile dikkat çeken Scottish Foldlar genelde 4-6 kilo arasında bir ağırlığa sahiplerdir ancak elbette ki hastalıklar, yeme düzenleri, yeme alışkanlıkları, hareketlilik düzeyleri ve daha pek çok durum kilolarını etkileyebilmektedir.

Scottish Foldlar genel olarak kısa ve gri tüylü olsa da farklı renklerde olmaları da mümkündür ve ayrıca tüyleri de uzun olabilir. Bu nedenle de kesin bir dış görünüm tarifi vermek mümkün değildir. Gözleri genellikle kehribar rengi olan Scottish Foldların göz rengi de aynı şekilde farklılık gösterebilmektedir.

Scottish Fold Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Scottish Foldların bakımlarına dikkat etmek önemlidir çünkü hem ilgiye hem de bakıma büyük ölçüde ihtiyaç duyan kediler olduğunu söylemek mümkündür. Scottish Foldların tüylerinin düzenli taranması, tırnak bakımının düzenli şekilde yapılması ve yeme düzeninin de dengeli şekilde sağlanması önemlidir.

Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüylerin sağlıklı olması için aslında her kedide tüy bakımına dikkat edilmesi gerekir. Bu kedilerde tüylerin düzenli taranması şarttır. Haftada iki ya da üç kez uygun tarak ile tüylerin taranması yalnızca tüy dökülmesini azaltmakla kalmaz aynı zamanda da tüylerin sağlıklı şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Yıkamanın, taramanın ve bakımın düzenli şekilde yapılması tüylere canlılık kazandırır ve yumuşak, sağlıklı, bakımlı tüylerin oluşmasını sağlar.

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerde tırnak bakımı tıpkı her kedide olduğu gibi yavruluk döneminde yapılmaya başlanmalıdır. Yavruluk döneminde tırnak makası ile tanışan kediler ilerleyen dönemde tırnak bakımı konusunda daha az saldırgan olacaktır. Düzenli şekilde tırnaklarının kesilmesi de ayrıca kedinin sağlıklı şekilde patilerini kullanmasını sağlayacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir