Noktalı Virgülden ( ; ) Sonra Büyük Harfle mi Küçük Harfle mi Başlanır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere noktalı virgülden sonra gelen kelime büyük harfle mi başlar yoksa küçük harfle mi başlar onu anlatacağız.

Noktalı virgül işareti ( ; ) dilimizde sıklıkla kullanılan noktalama işaretlerinden birisidir. Noktalı virgül işareti sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Özellikle noktalama işaretleri konusunda, doğru-hatalı yazım sorularında noktalı virgül de olabiliyor. İşte bu yüzden noktalı virgül ile ilgili önemli özellikleri bilmemiz gerekmektedir. Noktalı virgül ile alakalı en çok karıştırılan ve merak edilen konu ise noktalı virgülden sonra cümle veya kelime büyük harfle mi yoksa küçük harfle mi başlar sorusudur. Şimdi sizler için kısaca cevaplayalım.

Noktalı Virgülden Sonra Büyük Harfle mi Küçük Harfle mi Başlanır?

Noktalı virgül işaretinden sonra gelen kelime eğer özel isim değilse küçük harfle başlar. Yani noktalı virgülden sonra gelen kelime eğer özel bir isim, yer ismi, kişi ismi vb. özel isimlerden oluşmuyorsa kesinlikle %100 küçük harfle başlar. Noktalı virgül ve iki nokta üst üste işaretleri birbirine karıştırılmamalıdır. İki nokta üst üste işaretinde eğer sıralı kelimeler yoksa cümle büyük harfle başlar. Fakat noktalı virgülde eğer özel isim değilse kesinlikle küçük harfle başlamaktadır. Bunun nedeni ise noktalı virgül işaretinin cümle içerisindeki takım cümlelerini, sıralı cümleleri vb. ayırmak için kullanılmasıdır. Yani aslında noktalı virgülden sonra yeni bir cümleye başlanmıyor, sanki eski cümlenin devamı gibi, eski cümlenin farklı bir versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden noktalı virgülden sonra kelime küçük harfle başlar, tabii eğer özel isim değilse.

Noktalı virgülden (;) sonra 1 boşluk bırakılıp cümle veya kelimeler öyle yazılır. Ayrıca noktalı virgülden önce boşluk bırakılmaz, doğrudan cümlenin sonuna eklenir. Kısacası noktalı virgülden sonra (eğer özel isim gelmeyecekse) cümle küçük harfle başlamaktadır. Şimdi örnek cümleleri yazalım.

Noktalı Virgül İle İlgili Örnek Cümleler:

  • Kız çocuklarına Ayşe, Büşra, Sude; erkek çocuklarına ise Muhammed, İbrahim ve Ahmet isimlerini verdi.
  • Hasan; yakın arkadaşları Mehmet, Umut ve Ali’den daha çalışkan bir öğrenciydi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir