Normal Tansiyon Kaç Olmalı? Normal Tansiyon Değerleri Kaça Kaçtır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere normal tansiyon kaç olmalıdır, tansiyon değerleri kaça kaçtır onun sayılarını ve detaylarını yazacağız.

Tansiyon düşmesi ve artması günlük hayatta karşılaştığımız durumlardan birisidir. Bir insanın tansiyonu düşerse kendini halsiz hisseder ve başı dönebilir. Aynı şekilde tansiyon yükselmesi de baş dönmesi ve denge bozukluğuna sebep olabilir. Tansiyon yükseldiğinde düşürmek için faydalı olan besinlerle tansiyon düştüğünde yükseltmek için faydalı gelen besinler birbirinden farklı olabiliyor. İşte bu yüzden tansiyonun kaça kaç olduğu önem taşımaktadır. Şimdi sizlere normal tansiyon değerleri kaça kaçtır detaylarını anlatalım.

Normal Tansiyon Kaç Olmalı, Kaça Kaçtır?

Halk arasında ve uzmanlar tarafından kabul edilen normal tansiyon değerleri 120/80 yani 12-8 ‘dir. Yani ortalama normal tansiyon sayıları 12’ye 8’dir. Buna ek olarak 12-7 tansiyonu da normal değerler arasında kabul edilir. Aynı şekilde 13-8 de normal kabul edilir. Fakat 13’e 9 tansiyon küçük tansiyonun 8’den yüksek olmasından dolayı normal olarak kabul edilmez.

En nihayetinde ideal yani ortalama normal tansiyon kişiden kişiye göre değişebilir. Uzmanlar tarafından kabul edilen tansiyon değerleri 120/130 (büyük tansiyon) ve 70-90 (küçük tansiyon) aralığındadır. Yani büyük tansiyonun 12-13 aralığında ve küçük tansiyonun ise 7-9 aralığında olması normal değerler olarak kabul edilmektedir.

Normal tansiyon değerleri:

  • 12 / 8 ==> En normal olarak kabul edilen tansiyon (12’ye 8) on ikiye sekizdir.
  • 12 / 7 ==> 12’ye 7 değerleri de normal olarak kabul edilebiliyor.
  • 13 / 7 ==> 13’e 7 de normal olarak kabul edilebiliyor.
  • 13 / 8 ==> 13’e 8 bazı kaynaklarda normal olarak kabul edilse de bazı sağlık örgütleri tarafından 13/8 yüksek tansiyon sınırı olarak kabul edilir. Yani 13’e 8 oranı normal bir değer olabilir fakat sınırda bir tansiyondur.

Kısacası birçok akademik araştırmaya göre normal tansiyon 12/8 olarak kabul ediliyor. Bunun biraz üstü veya biraz altı da normal-ideal tansiyon sınırları içerisinde yer almaktadır. Fakat 12 değeri 10-11 ya da 14-15 olursa, 8 değeri ise 5-6 ya da 9-10 olursa bu durumdaki tansiyon değerleri ise normal yani ideal olarak kabul edilmemektedir. Tansiyon ile ilgili en doğru bilgilere ve en doğru sonuçlara kendi doktorunuzda kontrol yaparak öğrenebilirsiniz. Çünkü ideal tansiyon değerleri kişiden kişiye göre (genç, yaşlı vs.) değişkenlik göstermektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir