Karlama (Kar Şerbeti) Nedir, Nasıl Yapılır? Karlama Tarifi! Karlama Ne Demek?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere karlama nedir, ne demektir, nasıl yapılır kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Karlama Nedir, Ne Demek?

Karlama “kar şerbeti” anlamına gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ülkemizin bazı bölgelerinde yöresel olarak yapılmaktadır ve afiyetle tüketilmektedir. Yapılışı oldukça kolaydır diyebiliriz. Karlama için orijinal kar ve şerbet yeterlidir. Karlama yani kar şerbeti, vişne şerbeti ve karın karıştırılması ile hazırlanmaktadır. Fakat önceleri vişne yerine bu ürün pekmez ile de hazırlanılırdı. Yani bazı yörelerde pekmez+kar ile yapılıyor.

Karlama İçin Gerekli Malzemeler:

  • Vişne şerbeti (İsteğe bağlı pekmez de olabilir)
  • Kar

Karlama (Kar Şerbeti) Nasıl Yapılır?

Karlama yapmak için öncelikle hakiki orijinal kara ihtiyaç vardır. Kışın temiz karlar kar kuyularına doldurulup yaz için bekletilebilir. Yani yaza kadar karın orijinalliğinin bozulmaması sağlanır. Karlama için ilk olarak doğal kar üzerine vişne şerbeti katılır (veya pekmez de katabilirsiniz). Akabinde vişne şerbeti, vişne, su ve şeker kaynatılıp soğutulur. Bu şekilde kar şerbeti elde edilir. Dilerseniz dondurma ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir