NYPD Ne Demek, Açılımı Nedir? NYPD Polis Arabası Hangi Ülkenin?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere nypd nedir, ne demektir, açılımı nedir onu anlatacağız. Filmlerde çıkan nypd yazılı polis arabaları ne anlama gelmektedir şimdi detayları yazalım.

Bazı yabancı filmlerde yollardaki polis arabalarının üzerinde “NYPD” kısaltması yazmaktadır. Bu kısaltmanın ne anlama geldiği merak ediliyor. Şimdi sizler için nypd nedir, ne demektir kısaca anlatalım.

NYPD Nedir, Açılımı Ne Demek?

NYPD kısaltmasının açılımı “New York Police Department” veya “New York City Police Department” demektir. Bu kelimelerin baş harfleri nypd kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe anlamı ise “New York Polis Departmanı” veya “New York Şehri Polis Departmanı” demektir. NYPD kısaltması bazı yabancı filmlerdeki polis arabalarının üzerinde yazmaktadır. İllaki yabancı film izlerken denk gelmiştirsiniz. Mesela örnek bir resim aşağıya ekleyelim.

Gördüğünüz gibi “nypd” kısaltması polis arabalarının üstünde yazmaktadır. Eğer bir filmde nypd yazan bir polis arabası görürseniz bilin ki o polis arabası ABD’nin New York şehrine aittir. New York polis departmanının arabalarının üzerinde nypd yazmaktadır. Eğer filmde polis arabasının üstünde nypd yazıyorsa o film büyük ihtimalle Amerika’da (ABD) ve New York’ta geçmektedir, yani orada çekilmektedir diyebiliriz. Kısacası, “NYPD” yabancı (İngilizce) bir kısaltmadır ve açılımı ise “New York Police Department” yani “New York Polis Departmanı” demektir. Bazı kaynaklarda “New York” yerine “New York City” geçiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir