o7 Ne Demek? Twitch ve Sosyal Medyada Kullanılan o7 Kısaltması Ne Anlama Gelir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere o7 nedir, ne anlama geliyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal medyada, Twitter’da, Twitch gibi platformlarda bazen kullanıcılar anlatmak istedikleri şeyi kısa kodlarla, sembollerle ifade edebiliyor. İşte bu sembollerden birisi de “o7” ‘dir. İllaki sosyal medyada o7 ifadesini görmüştürsünüz. Bilmeyenler için tabii ki anlamsız gelebilir fakat o7 sembolünün bir anlamı vardır. Şimdi sizlere o7 ne demek kısaca anlatalım.

Sosyal Medyada Kullanılan o7 Ne Demek?

Sosyal medyada, Twitter’da ve Twitch.tv gibi platformlarda kullanılan o7 işareti “Asker selamı” anlamına gelmektedir. o7’deki “o” harfi baş kısmını temsil ederken “7” rakamı ise kolu temsil eder. Haliyle elimizi başımıza götürerek yaptığımız asker selamı anlamına gelmektedir. Bir gönderiye, postun altına, chat kısmına, görselin altına “o7” yazılırsa o kişi o gönderiye “saygı duyuyor, şükranlarını ifade ediyor” vb. anlamlarına gelmektedir.

Yukarıdaki görselde asker selamı yapılmıştır. Burada gördüğünüz gibi o7 ifadesi asker selamını temsil etmektedir. o7 şekil olarak asker selamına benzediği için bu anlama gelmektedir. o7’nin yazılışı aşağıdaki gibidir. Klavyeden o (Ordu’nun O’su) harfine ve 7 rakamına bastığınızda “o7” ‘i yapabilirsiniz. o7 kısaltması “saygı duymak” anlamına gelmektedir. Bir kişi bir gönderinin altına “o7” yazarsa o kişi gönderideki olaya veya duruma saygı duyuyor demektir. Veya gönderide yer alan kişiye saygı duyar anlamına gelmektedir.

Buna ek olarak o7, Twitch platformunda da çok kullanılmaktadır. o7, Twitch vb. gibi oyun platformlarında oyuncunun saygıdeğer bir hareket yapması, saygın, kendisini feda edecek, onurlu bir hareket vb. yaptığında kullanıcıların chat kısmına yazdığı bir kısaltmadır. Yani twitch’de yayın yapan bir yayıncı oynadığı oyunda saygın bir hareket yaparsa, veya centilmence bir hareket yaparsa, kendini feda ederse vb. onurlu hareketler yaparsa chat kısmına izleyiciler “o7” yazarlar.

Kısacası o7 kısaltması iyi anlamlara, olumlu anlamlara gelmektedir. Gerçek anlam olarak asker selamını ifade ediyor. Mecaz anlam olarak ise yayıncının onurlu birisi olduğunu, saygın bir kişi olduğunu belirten bir kısaltmadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir