Off Stream Ne Demek? Yayıncılıkta “Off Stream” Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Twitch, Youtube vb. yayıncılıkta “off stream” terimi nedir, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Yayıncılıkta sıkça kullanılan bazı terimler vardır. Bunlardan birisi de “off stream” tabiridir. “Off stream” ifadesini genellikle Twitch veya Youtube gibi platformlarda yayın yapan oyuncular kullanır. Şimdi kısaca ne anlama geldiğini anlatalım.

Off Stream Nedir, Ne Demektir?

“Off Stream” İngilizce bir ifadedir ve anlamı “Yayın dışı” demektir. “Off stream” genellikle yayın yapan gamerlar tarafından kullanılan bir terimdir. Bu ifade “yayın dışı” yapılan eylemler için kullanılıyor. Mesela diyelim ki Metin2 yayını yapan bir yayıncıyı düşünelim. Bu kişi eğer yayın dışında + basma veya efsun atma işlemi yaptıysa yayın açtığı zaman “arkadaşlar off stream efsun attım” veya “off stream artı bastım geçti” vb. şeklinde cümleler kurabiliyor. İşte buradaki off stream “yayın dışı” yani “yayında olmadığı zaman”, “çevrimdışı olduğu zaman” anlamına gelmektedir.

Aslında nasıl “offline” ifadesi çevrimdışı anlamına geliyorsa aynı şekilde “off stream” ifadesi de “yayın dışı” anlamına gelmektedir. Yani off stream yayıncının canlı yayında değil de yayın yapmadığı sırada oyun içi yaptığı eylemlere verilen isimdir. Off stream ifadesi “yayın dışı” , “canlı yayında değil” , “yayın yapılmadığı sırada” , “yayında olmadığım zaman” , “yayında açık değilken” vb. anlamlara da gelmektedir diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir