Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Okul öncesi sınıf öğretmenleri milli eğitime bağlı kurumlarda çocuklara okul öncesi temel bilgi ve beceri kazandırır. Çocukların ilk okul birinci sınıfa daha donanımlı ve hazır gelmesi için etkinlikler tasarlar. Çocuklara renk, şekil, sayı gibi bilişsel kavramların yanı sıra, makas tutma, kalem silgi ve açacak kullanma gibi psikomotor beceriler kazandırırlar. Çocukların okula karşı olumlu duygular beslemesine katkıda bulunurlar. Çocuklara okul ve sınıf kurallarını öğretip, sosyal çevreleri ile uyumlu bir yaşam sürmelerine katkıda bulunurlar. Çocuklara kendini ifade etme, empati kurma gibi iletişim becerileri kazandırırlar. Nerede, nasıl davranmak gerektiği konusunda çocukların tutum ve davranış geliştirmelerine katkıda bulunurlar.

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Okul öncesi sınıf öğretmenleri çocuklarla iyi anlaşan, onları anlayan, sabırlı ve hoşgörülü kimselerdir. İşini seven, sorumluluk sahibi, girişimci ve sosyal kimselerdir. Duygu ve düşüncelerini uygun bir dille ifade edebilirler. Olumlu sınıf ortamı oluşturmada ustadırlar. Soğukkanlı, acil durumlarda hızlı ve doğru karar verebilirler. El, göz ve parmaklarını çok iyi kullanabilirler. Plan yapma ve planı hayata geçirme konusunda başarılı kimselerdir. Çok iyi bir etkinlik tasarlayıcıdır. Bildiklerini karşı tarafa ustaca aktarırlar.

Okul Öncesi Sınıf Öğretmenlerinin İş ve Çalışma Koşulları Nelerdir?

Okul öncesi sınıf öğretmenleri milli eğitime bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik yaparlar. Üniversiteye eşit ağırlık puan türünden giriş yaparlar. Eğitim fakültesinde okul öncesi eğitim programında 4 sene lisans eğitimi alırlar. Eğitim sonunda kpss memurluk sınavı sonucuna göre ataması yapılır. Atama sonrası 657 tabi devlet memuru olarak görev yaparlar. Üniversite sonrası yüksek lisans yapıp kariyer elde edebilirler. Özel ve kamu eğitim kurumlarında görev yaparlar. İşlerini genellikle ayakta sınıf ortamında temiz ve gürültülü bir mekanda yaparlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir