Onkoloji Neye Bakar? Onkoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere onkoloji nedir, neye bakar, hangi hastalıklara bakar onu anlatacağız.

Onkoloji en çok kullanılan tıp terimlerinin başında gelmektedir. Bazı tıp terimlerinin anlamı tam olarak bilinmeyebiliyor ve bu yüzden merak ediliyor. Bu terimlerin başında da onkoloji gelmektedir. Sınavlarda, genel kültür sorularında vb. yerlerde onkoloji hangi hastalığa bakar tarzında sorular karşımıza çıkabilir. Şimdi sizler için kısaca onkoloji hakkında bilgi verelim. Onkoloji hangi hastaya bakar kısaca anlatalım.

Onkoloji Neye Bakar? Hangi Hastaya Bakar?

Onkoloji, kanser hastalıklarına bakan bir tıp bölümüdür. Onkoloji kelimesi Fransızca’dan dilimize geçmiştir ve TDK’ya göre “Urları inceleyen tıp dalı.” anlamına gelmektedir. Yani, onkoloji kanser hastalıklarına bakıyor. Aynı şekilde onkologlar da kanserli hücreleri vb. yerleri incelemektedir. Kısacası onkoloji, kanser ve kanser türevleriyle ilgilenen bir daldır. Sadece kanser değil aynı şekilde vücutta çıkan tümör, ur vb. şeylere de onkoloji bakmaktadır. Onkoloji kelimesi Türkçe’de bazı kaynaklarda “kanserbilim” olarak ifade edilmektedir.

Kısacası onkoloji kanser ve çeşitleriyle ilgilenen bir bölümdür. Kanser tedavisi görenler, kemoterapi, radyoterapi alanlar hastanelerin onkoloji bölümünden randevu alabilirler. Aynı şekilde vücuttaki tümörleri inceleyen bölüm de onkolojidir. Ek olarak onkoloji kendi içerisinde dallara ayrılmaktadır. Bunlar; Jinekolojik Onkoloji, Medikal Onkoloji, Pediatrik Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Cerrahi Onkoloji olarak geçmektedir. Onkolojinin alt dallarından olan jinekolojik onkoloji, kadın üreme organlarındaki kanser tedavisiyle ilgilenmektedir. Medikal onkoloji, kemoterapi bölümüne bakar. Pediatrik onkoloji, çocuklarda görülen kanser ile ilgilenir. Radyasyon onkolojisi, radyoterapi alanına bakar. Son olarak cerrahi onkolojisi ise biyopsi ve tümör alanlarına bakmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir