Ortaöğretim Lise mi Üniversite mi İlkokul mu? Ortaöğretim Kaçıncı Sınıf Oluyor?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ortaöğretim ilkokul mu lise mi yoksa üniversite mi olmaktadır hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

İlkokul, lise ve üniversitenin farklı isimleri de mevcuttur. İşte bu isimlerden birisi de ortaöğretimdir. Ortaöğretim hangi sınıfları kapsıyor karıştırılıyor. Bazı kişiler ortaöğretimi lise olarak bilirken bazıları ise üniversite olarak bazıları da ilkokul 6. 7. 8. sınıflar olarak bilmektedir. Bu yazımızda sizlere bu kafa karışıklığını gidereceğiz. Şimdi detayları yazalım.

Ortaöğretim İlkokul mu, Lise mi, Üniversite mi? Ortaöğretim Hangi Sınıflar?

Ortaöğretim “lise” demektir. Ortaöğretim ifadesi 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıflar için yani liseler için kullanılmaktadır.

Bazı öğrenciler veya veliler ortaöğretim ifadesini karıştırabiliyor. Bazen ortaöğretim denilince akla 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf yani orta okul gelmektedir. Fakat 6-7-8. sınıflar ortaöğretim değil orta okul, orta sınıflar olarak geçiyor ki 6. 7. 8. sınıflar da ilköğretim kategorisi içindedir. Diğer taraftan bazıları ise ortaöğretimi üniversite olarak bilmektedir. Yani üniversitenin ön lisans veya lisans kısımlarını bazı kişiler ortaöğretim olarak biliyor. Fakat bu ifade de yanlıştır. Dediğimiz gibi ortaöğretim ifadesi liseler için kullanılıyor, yani ortaöğretim lise sınıfları anlamına gelmektedir.

TDK’nın resmi web sitesinde ortaöğretim kelimesinin anlamı “İlköğretim ile yükseköğretim kurumları arasında yer alan…” şeklinde devam etmektedir. Yani ortaöğretim ifadesi, ilkokul ve üniversite arasındaki eğitim dönemini kapsıyor ki bu da liseyi ifade etmektedir. Kısacası ortaöğretim 9. 10. 11. 12. sınıfların tamamına verilen bir isimdir.

Şimdi daha anlaşılır olması açısından farklı okul dönemlerinin diğer isimlerini ve kaçıncı sınıflar olduğunu sizlere yazalım:

  • İlkokul ==> 1. 2. 3. 4. sınıflar (ilk 4 yıl) (Eskiden 1. 2. 3. 4. ve 5. sınıflar ilkokul olarak geçiyordu, yani eskiden ilk 5 yıl ilkokuldu)
  • İlköğretim ==> İlkokul + Ortaokulu kapsamaktadır. (Yani 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. sınıfların tamamı ilköğretim olarak geçiyor)
  • Ortaokul ==> 5. 6. 7. 8. sınıflar (Eskiden 6. 7. 8. sınıflar ortaokul olarak geçiyordu)
  • Ortaöğretim ==> Lise (9. 10. 11. 12. sınıflar)
  • Yükseköğretim ==> Üniversite

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir