‘Oysaki’ mi ‘Oysa Ki’ mi Hangisi Doğrudur? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Ne?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere oysaki mi yoksa oysa ki mi hangisi TDK’ya göre doğru yazılıştır onu anlatacağız.

Türkçe’de bazı kelimelerin yazılışlarını yanlış bilebiliyoruz. Bunlardan ikilisi de oysaki-oysa ki kelimeleridir. Buradaki oysa kelimesi bağlaçtır. Haliyle ki kelimesi de ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır merak ediliyor. Bazı kelimelerde ki bağlacı kalıplaştığı için birleşik yazılabiliyor. Bunda da aynı durum geçerlidir. Peki, oysaki nasıl yazılır? Oysaki mi oysa ki mi yazılır? Oysaki ayrı mı yazılır bitişik mi? TDK’ya göre doğrusu nedir şimdi gelin hep birlikte öğrenelim.

Oysaki Ayrı mı Yazılır Bitişik mi?

  • Doğur yazılışı ==> Oysaki ✓
  • Hatalı yazılışı ==> Oysa ki ×

Türk Dil Kurumu’na göre bağlaç olan oysaki kelimesi “Oysaki” şeklinde bitişik yazılır. Yani kelimenin doğrusu oysaki’dir. Ki bitişik yazılır. ‘Oysa ki’ ise hatalı yazılıştır. TDK’ya göre ki bağlacı kalıplaşmış olduğu için bazı kelimelerde birleşik yazılmaktadır. Bunlardan birisi de oysaki kelimesidir. Eğer sınavlarda, genel kültür sorularında yazım kuralları ile ilgili bir soru çıkarsa ‘oysaki’ kelimesi ayrı değil bitişik yazılmaktadır. Şimdi TDK sitesindeki kanıta göz atalım.

TDK sözlüğe göre bağlaç olan kelimenin doğru yazılımı oysaki şeklindedir. Yani ki eki bitişik yazılır ayrı yazılmaz. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi resmi TDK sitesinde kelime bitişik yazılıyor. Eğer sınavlarda ve yazım kuralları sorularında bu kelime karşımıza çıkarsa kelimeyi “oysaki” şeklinde bitişik baz almamız gerekiyor. Kelimenin doğru yazılışı bitişik olanıdır.

Oysaki kelimesi örnek cümle kullanımları:

  • “Oysaki daha önce onunla tanışmayı çok istemiştim.” (Necati Cumalı)
  • Oysaki tek istediğim seninle birlikte olmaktı.
  • Oysaki takımımızın şampiyon olmasını ne kadar çok istemiştik.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir