Palyanço mu Palyaço mu Palyoço mu Hangisi Doğrudur?

Merhabalar bu yazımızda sizlere palyanço mu yoksa palyaço mu hangi kelime doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yazım kurallarına göre kelimelerin doğrusu bilmek sınavlarda çok işimize yaramaktadır. Özellikle bunun için TDK’nın resmi sitesinden kelimelerin doğru yazılışlarına bakabilirsiniz. Bu yazıda sizlere bazı kişiler tarafından okunması ve yazılması karıştırılan kelimelerden birisi olan palyanço-palyaço ikilisinden hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Palyanço mu Palyaço mu Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Palyaço
  • Yanlış yazılışı ==> ×Palyanço, ×Palyoça, ×Palyoço, ×Palyonço

Türk Dil Kurumu’nun sitesine göre dilimize İtalyanca’dan (pagliaccio) geçen ve “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, yüzü aşırı ve komik biçimde boyalı oyuncu.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı palyaçodur. Palyanço, palyoço, palyonço vb. gibi kelimeler hatalı yazılışlardır. Kanıt olarak aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

Sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek kelimenin doğrusunu görebilir ve kendiniz teyit edebilirsiniz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi doğrusu palyaço kelimesidir. Diğerleri hatalı yazılımlardır. Ek olarak palyaçolar genelde yeni bir dükkan, mağaza veya AVM açılışlarında eğlendirme-maskot olarak kullanılmaktadır.

Yazım kurallarına göre hatalı-doğru yazılan kelimelere sitemizden aratma yaparak bakabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir