Pamuk Hangi Bölgelerde Yetişir

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere ülkemizde pamuğun hangi bölgelerde yetiştiklerini detaylı bir şekilde anlatacağız.Herkese iyi okumalar iyi dersler dileriz.

Pamuk tekstil ve dokuma sanayinin ham maddesidir.Pamuk günlük yaşantımızın her alanında insanlara faydalı olan bir maddedir.Pamuk sayesinde iplik,kumaş bunlar sayesinde ise üstümüze giydiğimiz kıyafetler üretiliyor.

Pamuklar genellikle alüvyal özellikli toprak alanları severler.Haliyle yetişmek için yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır.Yani pamuklar güneşi oldukça sevmektedirler.Pamuklar yetişme zamanında ise bolca su istemektedirler.Hasat zamanında da aynı şekilde sıcaklık ve kuraklık olması gerekmektedir.

Şimdi gelelim ülkemizde en çok hangi bölgelerde yetişir onu aktaralım.

Pamuk üretimi Türkiye’de en çok güneydoğu anadolu bölgesinde yapılmaktadır.En çok Şanlıurfa ve çevresinde üretilmektedir.Türkiye’deki pamuk üretiminin yaklaşık %40’ı bu civarda yapılmaktadır.

Bu bölgeye ek olarak pamuk en çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir.Akdeniz bölgesinde Adana ve çevresinde yüksek miktarda pamuk üretimi yapılmaktadır.Ege bölgesinde ise kıyılardaki çöküntü ovalarda oldukça iyi miktarda pamuk üretimi yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra doğu anadolu bölgesinde de pamuk yetiştirilmektedir.Bu bölgede Elazığ,Malatya,Iğdır illerinde ve bunların çevresinde pamuk üretimi yapılmaktadır.

Aşağıdaki haritada ülkemizde en çok pamuk üretimi yapan yerleri görebilirsiniz.

pamuk hangi bölgelerde yetişir

Bunların dışında iç ve doğu anadolu bölgesindeki yüksek kısımlarda düşük sıcaklıklardan dolayı pamuk üretimi yapılmamaktadır.Karadeniz bölgesinde ise kuraklık olmadığı için pamuk yetiştirilmez.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir