Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in Dayılarının İsimleri

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dayıları kimlerdir onların isimlerini ve detaylarını paylaşacağız. İyi okumalar iyi ilimler dileriz.

NOT = Çoğu kaynağa göre peygamber efendimizin dayısının olmadığı yazıyor fakat bazı Arapça asıllı kaynaklara göre 2 dayısı olduğu yazmaktadır. Yazının en altından kaynağa bakabilirsiniz.

Başlıklar

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in Dayıları

1-) Abdi Yağus oğlu El-Esved:

Kilab oğlu Zühre oğlu Abdimenaf oğlu Ebu Vehb’dir. Abdi Yağus, Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) annesi Amine’nin baba bir kardeşidir. Annesi ise Zaife’dir.

Zaife, Nizar oğlu Mürre oğlu Kilab oğlu Kusayy oğlu Abdi Menaf oğlu Haşim’in kızıdır. Mikdad’ın ismi kendisine (Esved’e) nisbet edilir. Ancak Mikdad onun oğlu olmayıp, Amr el-Behrani’nin oğludur.

Fakat Esved Mikdad’ın annesiyle evlenmiş ve cahiliye dönemindeyken Mikdad’ı evlatlık edinmiş. Bu yüzden ona Mikdad Bin Esved dendiği söylenir.

2-) Abdi Yağus oğlu Abdullah Bin Erkem (Radıyallahu Anh):

Annesi, Yemenli Alkame oğlu Amir oğlu Mazin kızı Hind’dir. Abdullah Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) katibiydi. Bir kitabet esnasında Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tarafından verdiği cevap Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) çok hoşuna gitti.

Ömer’in (Radıyallahu Anh) hilafetinde de yine Beytül-Mal’ın katibiydi. Ömer (Radıyallahu Anh) onu Beytülmal’ın başına getirdi. Bu görevi bir süreliğine de Osman (Radıyallahu Anh) için yapmıştı. Sahabe’nin en Salihlerindendi (Radıyallahu Anh)

Kaynak = Şecere-i Nebeviyye – Cübbeli Ahmet Hoca

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir