Polonya Hangi Dili Konuşuyor? Polonyaca Diye Bir Dil Var mı?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere Polonya hangi dildir, Polonya’nın resmi dili nedir onu anlatacağız.

Dünyadaki bazı ülkelerin hangi dil konuştukları merak edilebiliyor. Bu ülkelerden birisi de Polonya’dır. Çünkü genellikle birçok ülkenin kendi ismiyle dili bulunuyor. Mesela Almanya “Almanca”, İtalya “İtalyanca”, Fransa “Fransızca” vb. gibi dil isimleri mevcuttur. Haliyle Polonyanca veya Polonyaca diye bir dil var mı merak ediliyor. Şimdi sizlere konu hakkında kısaca bilgi verelim.

Polonya Hangi Dildir?

Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir. Polonya ülkesinde konuşulan resmi dil Lehçe’dir. Haliyle Polonyalılar Lehçe dilini konuşmaktadır. Lehçe Hint-Avrupa dilleri ailesine bağlı bir dildir. Dünya üzerinde yaklaşık 40-50 milyon kişi Lehçe konuşmaktadır. Lehçe’de bazı harflerin üstünde, altında veya ortasında çizgiler bulunabiliyor. İllaki denk geldiğiniz olmuştur mesela Ż, Ń, Ś, Ę, Ą vb. harfler gibi. Haliyle Lehçe’de kelimelerde ve cümlelerde birçok çizgi varmış gibi görünebiliyor.

Polonya’da elbette herkes Lehçe konuşmuyor fakat ülkenin çoğunluğu Lehçe konuşmaktadır. Lehçe’nin yanı sıra ülkede İngilizce, Almanca, Rusça gibi diller de konuşulabilmektedir, daha doğrusu bu dilleri bilenler de mevcuttur. Fakat resmi dili Lehçe’dir ve günlük hayatta en çok Lehçe konuşulmaktadır.

Polonyaca veya Polonyanca Diye Bir Dil Var mı?

Polonya’da Lehçe konuşulmaktadır. Haliyle Polonyaca veya Polonyanca vb. şeklinde bir dil ismi bulunmamaktadır. Eğer bir yerde Polonyaca veya Polonyanca vb. şeklinde ifade geçiyorsa bu büyük bir olasılıkla Lehçe anlamına gelir. Fakat resmi dil Lehçe’dir ve Polonyaca (ya da Polonyanca) diye bir ifade yoktur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir