POS Cihazı 057 Hata Kodu Nedir, Ne Demek? Hatanın Çözümü Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Pos cihazında (makinesinde) karşımıza çıkan hata kodlarından olan 057 hata kodunun ne anlama geldiğini ve hatanın çözümünün nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Alışveriş yaparken ödeme yapacağımız sırada kasaya banka kartımızı verdiğimizde bazen pos cihazı hata verebiliyor. İşte bu hatalardan birisi de 057 hata kodudur. Bu hata alındığında Pos cihazının üstünde 057 hata kodu yazar. 057 hatası birçok nedenden dolayı verebilir. Şimdi sizlere kısaca 057 hata kodu ne demektir, hatanın sebepleri nedir ve çözümü var mı onu paylaşalım.

057 Banka POS Hata Kodu Ne Demek? Çözüm İçin Ne Yapılmalı?

Pos cihazındaki 057 hata kodu kartın kısa bir süreliğine çalışmadığı, banka tarafından onaylanmadığı veya bloke olduğu anlamını taşımaktadır. Fakat merak etmeyin kart tamamen (yani ömür boyu) bloke olmuyor, müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Eğer bir kart ile ödeme yapıldığı sırasında pos cihazı 057 hatası veriyorsa o karttan ödeme yapılamaz demektir. Çünkü kart kısa bir süre de olsa bloke olmuş anlamını taşımaktadır.

Örnek vermek gerekirse mesela ATM’den para çekeceksiniz ve şifrenizi 3 kere yanlış girdiniz diyelim. İşte bu durumda kart kısa süreliğine bloke olur. Haliyle sonradan bir markete gittiğinizde ödeme yaptığınızda kart ile 057 hatası alabilirsiniz. Bizzat bizim başımıza gelmişti. Yanlışlıkla ATM’den para çekerken 2-3 kere şifreyi hatalı girmiştik. Ardından belki kartın içerisinde para vardır diye marketten o şekilde alışveriş yapmak istemiştik. Pos cihazı hata vermişti. İşte bu ve buna benzer durumlarda pos cihazı 057 vb. hata kodları verebiliyor. Bunun için ilk olarak müşteri hizmetlerini arayıp yanlışlıkla şifreyi hatalı girdiğinizi ve kartınızı geri açtırmak istediğinizi söyleyin. Böylelikle kartınızı geri açtırabilirsiniz.

Pos cihazlarından 057 hata kodu genellikle karttan dolayı oluşan bir hatadır. Yani kart ile ödeme yapılamadığı için verilen bir hatadır. Pos cihazında bir sorun yoktur. Haliyle 057 hata kodunun çözümü için müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Müşteri hizmetleri kartınızı anında geri aktif hale getirebilir.

Ek olarak 057 hata kodunun bir diğer nedeni ise kartın mail order’ının kapalı olmasıdır. Yani eğer banka veya kredi kartınız internet alışverişlerine kapalıysa, mail order ödeme yöntemine kapalıysa vb. durumlarda yine bu şekilde hata verebiliyor. Bu yüzden müşteri hizmetlerini arayıp mail order yönteminizi de açtırabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir