‘Pötürge’ mi ‘Pütürge’ mi Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Malatya’nın ilçesi Pötürge mi yoksa Pütürge mi nasıl yazılır TDK’ya göre onu anlatacağız.

Yazım kurallarında normal isimlerin yanı sıra özel isimlerde de hata yapılabiliyor. Doğru yazılışı karıştırılan bu özel isimlerden birisi de Pütürge/Pötürge ikilisidir. Malatya’nın ilçelerinden birisi olan Pütürge nasıl yazılır çok merak ediliyor. Normalde çoğu kişi bu ilçenin ismini Pötürge olarak bilmektedir. Özellikle Malatya’lı olanlar da ilçenin ismini Pötürge olarak biliyor diyebiliriz. Fakat TDK’nın resmi sözlük uygulamasına göre kelime farklı yazılıyor. Şimdi sizlere Pötürge mi Pütürge mi doğrusu nedir, nasıl yazılır kanıtıyla birlikte paylaşalım.

Malatya’nın İlçesi Pötürge mi Pütürge mi? Doğru Yazılışı Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Pütürge
  • Hatalı yazılışı ==> x Pötürge

Türk Dil Kurumu’na göre “Malatya iline bağlı ilçelerden biri.” anlamına gelen Malatya’nın ilçesinin ismi “PÜTÜRGE” şeklindedir. Yani kelime Pötürge değil Pütürge olarak yazılmaktadır. Fakat günümüzde bu ilçenin ismi genellikle Pötürge olarak bilinir ve bazı yerlerde bu şekilde yazılır. Hatta bazı tabelalarda, harita görsellerinde ilçenin isminin Pötürge olarak yazdığı görülmektedir. Fakat TDK’nın resmi sözlük uygulamasına göre ilçenin ismi “Pötürge” değil “Pütürge” olarak yazmaktadır. Yani kısacası Malatya’nın ilçesinin adı “Pütürge” olacak. İlçenin 2. harfi ö değil ü harfi olacaktır. Şimdi kanıt görselini ekleyelim.

TDK’nın sözlük uygulamasına baktığımızda Malatya’nın ilçesinin doğru yazılışının “Pütürge” olduğunu görüyoruz. Dediğimiz gibi çoğu kişi bu ilçenin adını “Pötürge” yani ö harfi ile yazılıyor biliyor. Fakat yazım kurallarına göre ilçenin ismi Pütürge olacaktır. Eğer sınavlarda bu özel isim, ilçe ismi karşımıza çıkarsa kelimenin doğrusunda 2. harf ö değil ü olacaktır. Bu şekilde aklımıza kodlayabiliriz. Herkese Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

NOT = Vikipedide yer alan Malatya ilçeleri haritasında bu ilçenin ismi haritanın üzerinde Pötürge olarak yazıyor, fakat orada hatalı bir yazım mevcuttur. Dediğimiz gibi TDK’ya göre gerçeği Pütürge olacak. Zaten vikipedi sayfasında da yazı metni olarak Pütürge şeklinde geçiyor ama haritada Pötürge yazıyor. Büyük ihtimalle ilerleyen zamanlarda haritada düzeltme yapılır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir