PowerPoint Otomatik Slayt Geçiş Süresini Ayarlamak (Slayt Süre Değiştirme)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Powerpoint’te slayt süreleri nasıl ayarlanır onu anlatacağız.

Powerpoint sunum hazırlamak için en çok tercih edilen programların başında gelmektedir. Eğer bilgisayarınızda Office programları yüklüyse “Microsoft PowerPoint” ‘e girerek birbirinden güzel tasarımlı sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bu sunumları okulda, iş yerinde vb. yerlerde sunarken dilerseniz sayfa geçişlerini otomatik süreli olarak belirleyebilirsiniz. Veya mouse ile tık yaptığınızda da geçiş yapabilirsiniz. Ama eğer otomatik süreli ayarlamak isterseniz bunu program üzerinden yapmanız gerekiyor. Şimdi sizlere slayt geçiş süreleri nasıl ve nereden düzenlenir onu anlatalım.

PowerPoint Slayt Geçiş Süresini Ayarlama Nasıl Yapılır?

1-) Powerpoint slayt sayfası geçişlerinin sürelerini değiştirmek için öncelikle üst menüden “Geçişler” kısmına giriyoruz.

2-) Ardından sağ tarafta aşağıda gördüğünüz gibi “Slaydı ilerlet” kısmının altında “Sonrasında” bölümü var. İşte onu tikliyoruz. Sonrasında ifadesinin yanındaki ise slayt geçiş süresini ifade ediyor. Yani buradan süreleri ayarlayabilirsiniz. Burayı 2 saniye yaparsanız slaytlar otomatikman 2 saniyede bir sonraki sayfaya geçecektir. Burayı 10 yaparsanız 10 saniyede bir ilerler. Bu şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

3-) Normalde burası “Fare Tıklatmasında” şeklinde ayarlıdır. Fakat siz slaytın otomatik ilerlemesini istiyorsanız “Sonrasında” kısmını işaretlemeniz gerekmektedir. Ayrıca sol taraftaki süre ise geçiş efektinin süresidir. Aslında ikisi de hemen hemen aynı anlama geliyor. Fakat sağdaki süre slaytın otomatik ilerlemesi için sayfalar arası geçiş süresini ifade eder. Soldaki ise geçiş efektinin süresidir. Ayrıca hem fare hem de otomatik ikisini de işaretleyebilirsiniz. Bu arada “Süre” ve “Sonrasında” kısımlarında süreleri eşit yapabilirsiniz. Bu şekilde kafa karışıklığı da giderilmiş olur.

Bu şekilde slyat geçişi sürelerini değiştirebilirsiniz. İstediğiniz süreleri seçerek slaytların otomatik ilerlemesini sağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir