“proğram” mı “program” mı Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere program mı proğram mı hangisi doğru yazılıştır onu paylaşacağız.

Türkçe’de yumuşak g ile birçok kelimede yazım hataları yapılmaktadır. Yumuşak g yani ğ ile yapılan yazım hatalarının başında program-proğram kelimesi gelmektedir. Gerçekten bu kelime çok kişi tarafından yanlış yazılıyor ve kullanımı yanlış yapılıyor. Ama TDK’ya göre tabii ki sadece 1 tanesi doğru yazılıştır diyebiliriz. Şimdi hangisi doğru yazılmıştır kanıtıyla birlikte inceleyelim.

“proğram” mı “program” mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Program
  • Yanlış yazılışı ==> ×Proğram

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (programme) geçen ve “Okullarda, haftanın belli günlerinde, belli saatlerde verilecek dersleri gösteren çizelge.” ve daha bir çok anlama gelen kelimenin doğru yazılışı Program kelimesidir. Yani g’nin üzerine şapka yoktur. Proğram kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani yumuşak ğ harfli olanı yanlış yazılıştır. Aslında çoğu insanlar özellikle amcalar, dayılar vb. belli bir yaşın üzerindeki kişiler bu kelimeyi proğram olarak yazıyor, okuyor ve söylüyor. Aslında evet kelime okununca yani diksiyon kurallarına göre proğram şeklinde boğazdan çıkıyor. Ama yazım kuralları gereğince maalesef kelime program olarak yazılmaktadır. Bu bakımdan sınavlarda vb. yerlerde dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere kelimenin doğrusu programdır. Sizler de TDK’nın resmi web sitesine girip aratma yapabilir ve kanıtına oradan bakabilirsiniz.

Herkese Türkçe-Edebiyat sınavlarında ve yazılılarında başarılar dileriz. Özellikle yazım kuralları sorularını doğru cevaplamak için bu tarz kelimelere iyi çalışmanızı tavsiye ederiz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir