Programlama Nedir? Programlamanın Tarihi

Programlama Nedir?

Bilgisayarların isteğine uygun özel işlemler yapması için programlanması gerekmektedir. Örneğin, bir şirkette kullanılan stok uygulaması, sipariş uygulaması yada değişik iş takipleri, hastane otomasyonları yada eğitim kurumlarının kullandığı öğrenci otomasyonları,kütüphane otomasyonları gibi. Programlamaya çok fazla örnek vermek mümkündür.

Günlük hayatımızdan bir örnek vermek gerekirse mesela aile hekimlerine muayene olmaya gidiyorsunuz.Haliyle sıraya girmek için makineye TC kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor.İşte bu da bir programlamadır.Sonuçta oraya TC kimlik numaranızı yazıyorsunuz ve sizleri hastane sırasına sokuyor.Bu tarzda programlamaya bir sürü örnek verebiliriz.

Program = Günlük hayattaki bir sorunu bilgisayarla çözmek, rutin işlemleri kolaylaştırmak için bilgisayarların isteğine uygun olarak özel bir takım işlemleri gerçekleştirmesi için programlanması gerekmektedir. İşte yazılan bu yazılımlar ile ortaya çıkan ürüne program denir. Bilgisayar oyunları, muhasebe işlem programları, Microsoft office programları ve ticari şirketlerde kullanılan paket programlar birer programdır.Kısacası bilgisayar üzerinde aklınıza gelebilecek her türlü uygulamaya birer program denir.

Programlama Dili = Bilgisayarda çözülecek bir sorun için çözümün bilgisayara adım adım yazılmasını sağlayan biçimsel kuralları olan ve bu kurallara sıkı sıkıya bağımlılığı gerektiren tanımlar kümesine programlama dili denir. Yani programlama dili, programcı ile bilgisayar arasında bir tercüman durumundadır.Programlama dillerine örnek olarak, Java,C++,C# vb. programlama dillerini verebiliriz.

Programlamanın Tarihi

Epey bir eskiye dayanan programlamanın tarihine baktığımızda fazla kodlanmış makine komutları bulunmamaktaydı. 1940 ve 1950 yılları arasında fazla kodlanmış makine komutlarıyla yazılan programlar, programcılar açısından oldukça zordu. Hızın düşük olması, bellek yetersizliği, işlem sayısının az olması bilgisayarın kullanım alanını sınırlıyor ve işlemler basit bir uygulamadan ileri gidemiyordu. Tabi bu durum mikroişlemciler ile alakalı idi. Rekabet halinde olan firmalar işlemcilerin mimarilerini geliştirip hızlarını arttırdıkça, işlemcilerin işleyebileceği komut sayıları artmış ve komut setleri daha kullanışlı hale getirilmiştir.

İlk programlar makine dili ile hazırlanıyordu. Makine dili de bir programlama dilidir lakin makine dili ile program yazmak çok zahmetli ve uğraştırıcı bir iştir. Çünkü makine dilinde sıfırlar (0) ve birler (1) vardır.Başka bir komut bulunmamaktadır.Yani sadece 0 ve 1 olarak kodlanır. Yani işlemlerde DOĞRU (1) yada YANLIŞ (0) durumlarına göre hareket edilmektedir. Ayrıca, makine dili programları anlaşılması zor olan ve tamamıyla donanıma hitap eden programlardır. Günümüze baktığımızda ise geliştirilen üst düzey programlama dillerini kullanırken makine dilini bilmeye bile gerek yoktur. Çünkü diğer dillerle daha kolay bir şekilde programlama yapılabilmektedir. Misal verirsek, bir kütüphane otomasyonunu günümüzde makine dili kullanmadan 1 günde kodlarsak diyelim bunu makine dilinde kullanarak 3 ayda anca kodlarız.

Makine diline yakın Assembly programlama dilinde mikroişlemcilerin anlayacağı assembly kodları kullanılır. Bu temel şeklinde bulunan komutlar (MOV, ADD, PUSH ve benzeri) mikroişlemcinin belli bir işlevi yerine getirmesini sağlamaktadır. Bu komutlara mnemonic adı verilir. Üst seviye programlama dillerinin geliştirilmesiyle programlar daha anlaşılabilir komutlarla yazılmaya başlanmıştır.(Print, Read, Display, Circle, Get ve benzeri) 1980’li yıllarda üst seviye programlama dilleri yaygınlaşarak, programlar belli bir dilin yapısı içinde tasarlanmış ve yazılmıştır.

Sonuç olarak programlama dili, uzun süren tarihinden günümüze geldiğimizde oldukça gelişme göstermiştir.Şuanda popüler programlama dilleri Java,C#,C++ vb. şeklinde devam etmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir