Programsız ve CD’siz Driver (Sürücü) Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere programsız ve cd’siz bir şekilde bilgisayarın driver sürücüleri ayrı ayrı nasıl güncellenir onu anlatacağız.

Bilgisayara format attıktan sonra yapmamız gereken ilk şey driver yani sürücüleri güncellemek ve yazılımlarını bilgisayar yüklemek olmalıdır. Eskiden bunun için teker teker cd ile driver güncellemesi yapardık. Günümüzde ise daha çok internetten sürücü programını indirip bilgisayarımıza kurmaktayız. Fakat bunların yanı sıra hiç program ve cd’ye gerek kalmadan da driver güncellemesi yapabiliyoruz. Yeter ki internet bağlantınız olsun. İnternetiniz eğer var ise çok kolay bir şekilde hangi donanımın güncellenmesini istiyorsanız tek tıkla bu işi halledebilirsiniz.

Elbette sadece formattan sonra değil bilgisayarın daha verimli çalışması için de en azından 6 ayda bir sürücüler güncel mi değil mi kontrol etmemiz gerekiyor. Çünkü driverlar güncel olmazsa bazı programlar veya oyunlar hatalı çalışabiliyor veya hiç çalışmayabiliyor. Bu bakımdan bilgisayarın donanım parçaları güncel olursa daha verimli çalışır diyebiliriz.

Şimdi lafı fazla uzatmadan programsız şekilde sürücü güncelleştirme nasıl yapılır maddeler halinde onu anlatalım.

Programsız Sürücü Güncelleştirme Nasıl Yapılır?

1-) Bilgisayardaki sürücüleri yani driverları güncellemek için öncelikle başlat menüsünden “Aygıt Yöneticisi” ‘ne girmemiz gerekiyor. Bunun için başlat menüsünden aratma yerine aygıt yöneticisi yazın ve açın.

2-) Veya bilgisayara sağ tık yapıp “Yönet” butonuna basabilir ve aşağıda açılan ekrandan sol menüden yine aynı şekilde aygıt yöneticisini açabilirsiniz.

3-) Aygıt yöneticisini açtıktan sonra hangi donanımı veya driverı güncellemek istiyorsanız o seçeneğin üzerine gelin. Mesela biz fare aygıtımızı güncellemek istiyoruz haliyle ona tıklıyoruz.

4-) Ardından güncellemek istediğimiz sürücüye sağ tıklayıp “Sürücü Yazılımını Güncelleştir…” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında aşağıdaki gibi 2 seçenekli bir yer gelecek. Eğer programı yüklüyse aşağıdaki seçeneği seçin ve driver güncellemesi için programın setup dosyasını açın. Ama eğer program yüklü değilse yani cd’siz ve programsız sürücü yazılımını güncellemek isterseniz üstteki seçenek olan “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” butonuna basınız. Bu arada bu butona basıldığında internet bağlantısının olması gerekiyor onu da unutmayınız.

6-) Üstteki butona bastığımızda windows sizin için internetten gerekli sürücü yazılımını bulacak ve driver’ınızı otomatikman güncelleyecektir. Aşağıdaki gibi birkaç saniye bekledikten sonra sürücü otomatikman güncellenmiş olacaktır.

7-) Bu şekilde windows sizin için internetten gerekli sürücü yazılımını bulacaktır ve sürücüyü güncelleyecektir. Eğer uzun uzun internetten teker teker donanım yazılımı aramak istemiyorsanız bu seçenek tam da size göredir. Bu maddeleri uygularsanız programsız ve zahmetsiz şekilde tüm sürücülerinizi teker teker ve ayrı ayrı güncelleyebilirsiniz.

NOT = Bu anlatım windows 7 üzerinden yapılmıştır. Fakat windows 8 veya windows 10 bilgisayarlardan da aynı şekilde “Aygıt Yöneticisi” ‘ne girerek ayrı ayrı driver güncelleştirmesi yapabilirsiniz.

Bu şekilde hızlı bir biçimde sürücü güncelleştirme yapabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle teşekkürler iyi günler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir