R.I.P. Kısaltmasının Açılımı Nedir? Rip Ne Demektir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere RIP kısaltmasının açılımı nedir onu paylaşacağız.

Kısaltma terimleri özellikle sosyal medyada, online oyunlarda vb. yerlerde çok kullanılmaktadır. Özellikle dilimize yabancı kelimelerden geçen kısaltmalar da çok kullanılıyor. Bu kısaltmalardan birisi de R.I.P. kısaltmasıdır. Peki Rip nedir ve ne anlama geliyor şimdi birlikte öğrenelim.

R.I.P. Kısaltmasının Açılımı Nedir?

RIP ==> REST IN PEACE (Huzur içinde yatsın)

RIP yabancı bir kısaltmadır ve açılımıRest In Peace” anlamına gelmektedir. Yani Rest in peace kelimelerinin baş harfleri rip kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe olarak karşılığı ise “Huzur içinde yatsın” demektir.

Açılımı İngilizce olan RİP kısaltması genellikle yurt dışında ölen kişiler için kullanılmaktadır. Yani bir nevi bizde nasıl “Allah rahmet eylesin” varsa yabancılarda da yani hristiyanlarda vb. diğer dinlerde genellikle “rest in peace” tabiri kullanılmaktadır diyebiliriz. Rest in peace genellikle hristiyanların mezar taşlarında yazmaktadır. Aynı şekilde dediğimiz gibi sosyal medyada ölen bir kişinin ardından rip ifadesi kullanılıyor.

Buna ek olarak LoL vb. gibi online oyunlarda ölen kişinin arkasından da RİP kısaltması kullanılıyor. Yani özellikle LoL oyununda bir rakip öldürüldüğünde arkasından espri amaçlı bu kısaltmayı kullanan kişiler de var.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir