Ramazan Ayında Her Gece Kılınacak 2 Rekatlık Namaz ve Tarifi Nedir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Ramazan-ı Şerif ayında her gece kılınacak 2 rekatlık nafile bir namazın tarifini ve sevaplarını anlatacağız.

3 aylarda ve özellikle Ramazan ayında kılınabilecek birçok nafile namaz mevcuttur. Bu namazları kılmak oldukça sevaptır. Alimler bu namazların kılınmasını tavsiye etmişlerdir. Ramazan ayında kılınabilecek ve oldukça kolay 2 rekatlık bir namaz vardır. Bu namaz Ramazan’ın her gecesi kılınması gerekiyor ve okunacak sureler kolaydır. Şimdi tarifini yazalım.

Ramazan’da Her Gece Kılınan 2 Rekatlık Namaz Nedir, Hangi Sure Okunur?

İmam-ı Gazali’den nakledildiğine göre her kim Ramazan’ın her gecesi her rekatta Fatiha’dan sonra 3 İhlas Suresi (Gulhüvallahüehad) okursa (isterse gecenin başında veya isterse gecenin sonunda, yani tüm gece içerisinde herhangi bir vakitte kılınabilir) 140 umre ve 70 köle azadı sevabı kazanır. Her kim bu namazı kılarsa her rekatına 70 kabul edilmiş umre yani haliyle 2 rekatta 140 umre sevabı kazanır. Ayrıca bu namazda 70 köle azadı sevap vardır.

Kısaca tekrardan tarifini anlatalım. Ramazan ayında her gece 2 rekatlık namaz kılınacak. Namazda okunacaklar şöyle:

  • 1. rekatta : 1 Fatiha Suresi + 3 İhlas Suresi okunacak.
  • 2. rekatta : 1 Fatiha Suresi + 3 İhlas Suresi okunacak.

Bu namazı Ramazan ayı boyunca tüm gece kılmak gerekmektedir. Yani namazın müjdesine nail olmak için hadisi şerife göre 1. gece başlanıp son geceye kadar bu nafile namazı kılmak gerekmektedir. Gerçekten de namaz oldukça kısa ve kolaydır. Çünkü her rekatta 1 Fatiha ve 3 İhlas suresi okunuyor. Bu namaz ortalama 5-6 dakika arasında sürmektedir. Allah (c.c.) şimdiden kılacağınız namazları kabul eylesin. Amin. Selam ve dua ile…

NOT = 2 rekatlık bu namaz sadece Ramazan ayına mahsustur ve Ramazan ayı içerisinde her gece kılınması gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir