Ramazan Ayının Son Gecesinde Kılınacak Namaz ve Tarifi Nedir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Ramazan’ın son gecesinde kılınacak nafile namazın tarifini ve hadisi şerifi paylaşacağız.

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayında teravihten sonra geceleri kılınacak nafile namazlar bulunuyor. Bunlardan birisi de Ramazan’ın son gecesi namazıdır. 2024 yılında Ramazan’ın son gecesi 8 Nisan Pazartesi’yi 9 Nisan Salı’ya bağlayan gece olacaktır. Şimdi sizlere Ramazan’ın son gecesi namazı nasıl kılınır hadisi şerifle birlikte bilgileri verelim.

Ramazan’ın Son Gece Namazı ve Kılınış Tarifi

Birinci Namaz:

Rivayet olunduğuna göre Ramazan-ı Şerif ayının son gecesinde 12 rekat kılınır. Bu namazı kılan her bir rekatta 1 Fatiha Suresi, 10 kere Ayete’l-Kürsi, 10 kere Kadr (İnna Enzelna) Suresi, 25 kere de İhlas Suresi okur. Selamdan sonra Rasûlüllâh (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem) e 25 kere salat ve selam eder.

(Kaynak : Muhammed Hakki en-Nazilli, Hazinetü’l-esrâr)

İkinci Namaz:

Diğer bir rivayete göre ise teravih namazından sonra 5 selamla 10 rekat kılar, kolayına gelen sureleri okur, namazdan sonra 1000 (bin) kere “Estağfirullâh” der, ardından secdeye kapanıp:

“Ey gerçek hayat sahibi! Ey her şeyi hakkıyla yöneten! Ey celal ve ikram sahibi! Ey dünya ve ahiretin Rahmanı! Ey acıyanların en merhametlisi! Ey öncekilerin ve sonrakilerin İlahı! Günahlarımı bağışla, namazımı, orucumu ve teravihlerimi kabul eyle.” der.

(Kaynak : Muhammed ibnü Hatiriddin, el-Cevahiru’l-hams)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir