RPC Sunucusu Nedir?

RPC Sunucusu Nedir?

Bilgisayardaki bir programın herhangi bir sunucuda program çalıştırmasını sağlayan bir protokoldür. Ağ tanılama, RPC sunucu hayası oluştuğunu bilmenizde yardımcı olur, fakat hatanın kaynağı olan bilgisayarı bulmak biraz zor olabilir. RPC sunucusu uzatılan hata bilgilerini etkinleştirip asıl sorunu belirlemek yerine hatanın oluştuğu bilgisayarın tespit edilmesinde yardımcı olabilir. Windows NT işletim sistemi tabanlı olan bir bilgisayara yazıcı eklemek istediğinizde, yapılan işlemler tamamlanmadan RPC sunucusu kullanılmıyor hatası alınmaktadır. Spoolss.exe ve spoolss.dll dosyaları Bilgisayarım’ın içindeki %System32 klasöründe zarar görmüş veya eksik olmuş olunca bu sorun karşımıza çıkabilirmektedir.

Bu oluşan sorunu çözebilmek için:

Sorundan etkilenen bilgisayardaki %SystemRoot%\System32 adındaki klasöre Windows NT 4.0 tabanlı olan başka bir sunucu tarafından veya iş istasyonundan Spoolss.exe ve Spoolss.dll dosyaları kopyalanmalıdır. Uygun son veya geçerli Windows NT hizmet paketi uygulanmalıdır ve bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Uzak yardım çağrısı (RPC) hizmeti otomatik olarak başlayacak biçimde ayarlanmalıdır. —>>> Başlat menüsünden ayarlar kısmına gidin sonra denetim masası’na tıklayın ve hizmetlere çift tıklayarak içine girmelisiniz. Hizmet listesinde bulunan uzaktan yardım çağrısı (RPC) hizmeti’ni tıklayın ardından başlangıç sekmesine tıklayınız. Altında bulunan başlangıç türü, otomatik olarak tıklayın ve sonra tamam butonuna basın hemen ardından bilgisayarınız yeniden başlatın.

Yaşadığınız sorun büyük ihtimal ile çözülecektir. Şayet sorununuz hala devam ediyor ise diğer yöntemler ile sorunları çözmeye çalışın. Yardımcı olabileceğimiz konu olur ise yorumlarınızı okuyor olacağız ordan yardımcı olabiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir