Rufus Programı İle Usb Belleği İso Dosyasına Çevirmek

Bazı bilgisayarlarda usb ile format atmak isterken her seferinde hata alıyoruz.İşte bunun sebebi usb belleğinizin iso uzantılı desteği vermemesidir.Eğer usb’nizi iso uyumlu yaparsanız rahat bir şekilde bilgisayarlarınıza format atabilirsiniz.

Bunun için “Rufus” adlı bir program mevcut.Programı buradan indirebilirsiniz.

rufus 0

Şimdi gelelim programı usb için kurmaya.

Öncelikle usb’mizi bilgisayarımıza takıyoruz.Sonrasında aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi adımları uyguluyoruz ve başlata basıyoruz.Burada önemli olan dosya sistemini “NTFS” olarak seçmek.Tabii ki eğer biosunuzdan UEFI olarak format atmak istiyorsanız onu varsayılan yapmanız gerekiyor.Ama normal olarak format atacağımız için ntfs’yi seçiyoruz.Sonrasında ayırma birimi boyutunu da aynı şekilde varsayılan olanı seçiyoruz.

rufus 1

Sonrasında format atacağımız windows dosyalarını bir klasöre atıyoruz ve o klasörü iso dosyasına çeviriyoruz.İso dosyasına “UltraISO” adlı program ile çevirebilirsiniz.İso dosyasına çevirdikten sonra 4. işaretteki yere tıklıyoruz ve iso dosyamızı seçiyoruz.

En sonunda ise başlata tıklıyoruz işlem bu kadar.Epey bir zaman alabilir bu olay sakın usb’yi bilgisayarınızdan çekmeyin usb’niz kullanılamaz hale gelebilir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık rahat bir şekilde Bios menüsünden 1. boot sırasına usb’yi atayıyoruz ve pc’yi yeniden başlatıyoruz format kendiliğinden atılacaktır.

YORUMLAR

  1. Benzer bir işlemi PC ye Mac OS X Maverick kurmaya çalışırken USB belleğimde yapmıştım. Bu işlemi yaptıktan sonra belleği sıfırlamama rağmen geri dönüş olmadı. Bunun hakkında da bilgin varsa çok sevinirim.

    1. Aynen hocam doğrudur zaten programı kurunca uyarı veriyor “Aygıtınızdaki tüm veriler yok edilecektir.” diye.Haliyle ona göre kullanmadığımız bir usb bellek ile bu işlemleri halletmemiz lazım.Hiç denemedim ama daha sonrasında da sanırım kullanamıyoruz o usb’yi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir