(S.a.v.) (Hz.) (c.c.) (r.a.) (k.s.) (a.s.) (r.h.) Dini Kısaltmaların Açılımları

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere (S.a.v.), (Hz.), (c.c.), (r.a.), (k.s.), (a.s.), (r.h.) şeklindeki tüm dini kısaltmaların açılımları nedir onları paylaşacağız.

Dini kitaplarda, dergilerde veya hadis ve Kur’an-ı Kerim meallerinde özel isimlerin öncesinde veya sonrasında S.A.V., Hz., R.A vb. şeklinde özel kısaltmalar kullanılır. Bu kısaltmaların hepsinin özel anlamları ve kullanım şekilleri vardır. Yani her kısaltma herkeste kullanılmamaktadır. Mesela Allah (c.c.) sadece yüce Allah’ımıza ait bir yüceltmedir. Bu yüzden c.c. kısaltmasının başka yerde kullanılması uygun görülmemektedir.

Şimdi tüm dini kısaltmaların açılımları nedir ve kullanım yerleri nelerdir aşağıda paylaşalım.

Dini Kısaltmaların Açılımları ve Anlamları

  • S.A.V. ==> Açılımı “Sallallahu Aleyhi ve Sellem” ‘dir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘e mahsus bir duadır. Hz. Muhammed yazıldığında onun sonuna (S.a.v.) şeklinde eklenir. Bazı zamanlarda Hz. Muhammed (S.A.S.) şeklinde kullanıldığı da oluyor. Buradaki SAS ise SAV ile tamamen aynıdır.
  • Hz. ==> Açılımı “Hazreti” demektir. Hazret saygı anlamında kullanılan bir tabirdir. Peygamberler, melekler, sahabeler, veliler ve saygı duyulan kişiler için kullanılabilmektedir. Mesela Hz. Ömer, Hz. Osman vb. şeklinde örnekler verebiliriz.
  • C.C. ==> Açılımı “Celle Celeluhu” demektir. Celle celeluhu ilk başta da yazdığımız gibi Allah c.c. ‘a özel bir kullanımdır. Celle celeluhu kelime anlamı olarak “O’nun şanı ne yücedir” anlamına gelir. C.c. kısaltması Allah (c.c.) olarak kullanılır ve başka yerde kullanılması uygun görülmemiştir.
  • R.a. ==> Açılımı “Radiyallahu Anh” demektir. Radıyallahu Anh “Allah (c.c.) ondan razı olsun” anlamına gelmektedir. R.a. kısaltması bazı sahabeler ve büyük veliler için kullanılmaktadır. Örneğin Hz. Ali (r.a.) şeklinde kullanımı vardır. Ek olarak erkek sahabeler için “Radiyallahu anhu“, kadın sahabeler için de “Radıyallahu anha” kullanılmaktadır.
  • K.s. ==> Açılımı “Kuddise sirruhu” anlamına gelmektedir. K.s. veliler için kullanılmaktadır. Kelime manası yani meali olarak “Allah (c.c.) onun sırrını mukaddes etsin.” demektir. Mesela Mahmud Efendi Hazretleri (k.s.) şeklinde örnek verebiliriz.
  • A.s. ==> Açılımı “Aleyhisselam” demektir. Kelime olarak “Selam onun üzerine olsun” anlamına gelir. Tüm peygamberler için bu ifade kullanılır. Ayrıca 4 büyük melek Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail (a.s.) için de kullanılmaktadır. Peygamberlerden mesela Hz. Musa (a.s.), Hz. İbrahim (a.s.) şeklinde kullanımına örnek verebiliriz.
  • R.h. ==> Açılımı “Rahmetullahi aleyh” demektir. Kelime manası (meali) olarak “Allah (c.c.) ona rahmet etsin” veya “Allah’ın (c.c.) rahmeti üzerine olsun” demektir. Genelde vefat etmiş müminlerde kullanılmaktadır.

Tüm dini kısaltmalar ve açılımları bu şekildedir. Hazreti yani “Hz.” kısaltmasının dışındakilerin çoğu kelimelerin sonuna gelir. Yani Hz. kısaltması ismin başına gelir ama diğer kısaltmalar isimlerin sonuna gelmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir