Sabah Namazına Kalkamıyorum, Nasıl Uyanabilirim? (Yöntemler ve Taktikler)

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere sabah namazına nasıl kalkabiliriz, namaza kalkamayanlar için bazı yöntemler ve taktikler anlatacağız.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi dinimizde 5 vakit namaz kılmak farzdır. 5 vakit namaz arasında en faziletlisi de sabah namazıdır. Çünkü bir müslümanın sabah namazını kılmak için uykusundan uyanması ve abdest alması zor gelebilir. İşte bu durum Allah (c.c.) katında çok önem taşımaktadır. Sabah namazı kılınması en zor namazlardan biri olarak geçiyor. Çünkü çoğu insan namaza uyanamıyor ve sabah namazını kaçırmış oluyor. Haliyle sabah uyanınca kazasını kılıyor. Halbuki nasıl öğle namazını tam vaktinde kıldığımız gibi sabah namazını da tam vaktinde kılmamız gerekmektedir. Vaktimiz kısadır, en yakın zamanda geçmiş kazalarımızı eda etmeli ve 5 vakit namazlarımızı tam vaktinde kılmamız gerekmektedir. Şimdi sizlere sabah namazına uyanmak için ve namazı tam vaktinde kılmak için neler yapmalıyız bazı bildiğimiz yöntemleri ve taktikleri anlatacağız. İnşallah faydası olur. Şimdiden Allah (c.c.) kılacağınız namazları kabul eylesin. Amin.

Sabah Namazına Uyanamıyorum? Sabah Namazına Nasıl Kalkabilirim? (Tüm Yöntemler)

Sabah namazını tam vaktinde kılmak için sizlere derlediğimiz yöntemleri ve taktikleri maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle arkadaşlar sabah namazına uyanmak ve namazı vaktinde kılmak için Efendi Hazretleri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun sizlere bir sözünü paylaşalım. Mahmud Efendi Hazretleri (k.s.) der ki:

Saat 10 yatağa kon. Saat 3 yataktan uç.

Mahmud Efendi Hazretleri’nin bu sözünden de anlayacağımız üzere sabah namazına kalkmanın ve namazı tam vaktinde kılmanın en etkili yolu erken yatıp erken kalkmaktır. Yani sabah namazını kılmak için erken vakitlerde yatmamız gerekiyor. Evet günümüzde bu pek mümkün değil gibi duruyor. Fakat zaten kış vakitlerinde bildiğiniz gibi sabah namazı sabah 8’e kadar kılınabiliyor. Yani güneş saat 8 civarında doğuyor. Haliyle kış vakitlerinde akşam 10’da değil de 12’de bile yatsanız sabah 7’de uyandığınızda rahatlıkla namazınızı kılabilirsiniz. Sanırım kış vakitlerinde (daha doğrusu gecenin uzun olduğu vakitlerde) sabah namazına kalkmak zor olmasa gerek. Asıl önemli olan yaz vakitlerinde yani gecelerin kısa olduğu vakitlerde namazı eda etmektir. İşte burada da Efendi Hazretleri’nin sözüne uymamız gerekiyor. Yazın yatsı ezanı 10-11 arasında okunuyor. Haliyle sabah namazına kalkmak için yatsı namazını kılıp hemen 10-15 dakika içinde yatmamız gerekiyor ki namaza kalkabilelim.

Kısacası ilk yöntemimiz erken yatıp namaza tam vaktinde kalkmaktır.

2-) İkinci yöntemimiz ise telefon alarmı kurmaktır. Evet telefon alarmı ile namazdan 2 saat önce bile yatsanız inşallah kalkabilirsiniz. Ama burada alarmın püf noktası var. O da 5’er dakika arayla en az 4 alarm kurmak. Evet telefonunuza 5’er dakikalık arayla 4 farklı alarm kurarsanız gece 2’de 3’de bile yatsanız inşallah kalkarsınız diyebiliriz. Ama burada diğer bir husus ise alarm zil sesinin hepsinin farklı olmasıdır. Yani 4 farklı alarm kuracaksınız ama 4’ünün de müziği veya zil sesi farklı olacaktır, zil sesleri aynı olmayacak. Zil sesleri kesinlikle slow değil hareketli, oyun havası tarzında olmalı.

3-) Sizi namaza kaldırmak için kesinlikle anne, baba, eş, kardeş (veya evde kim varsa) uyarın. Yani onları sizi namaza kaldırması için tembihleyin. Eğer onlar kalkar siz kalkamazsanız sizi kaldırırlar. Tam tersi durumda da siz onları kaldırabilirsiniz. Böylelikle hem namaz kılma sevabı kazanırsınız hem de bir kişiyi namaza kaldırma sevabı kazanırsınız ki bu da çok önemlidir.

4-) Özellikle yaz aylarında ezan sesinin daha çok geldiği odalarda yatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yazın eğer sinekliğiniz varsa cam açık uyuyabilirsiniz. Bu durumda hem camiye yakın bir odada uyumuş olunca hem de cam açık olunca haliyle inşallah sabah ezanını duymuş olacaksınız ve alarmsız bir şekilde bile namaza kalkabileceksiniz. Mesela köylerde cami sesinin en çok geldiği odada uyumayı deneyin. Ayrıca camda sineklik varsa camı da açın. Gerçekten alarm kurmadan bile namazın sesini anında duyabilir ve namaza uyanabilirsiniz.

5-) Eğer Ramazan ayındaysanız sanırım herkesin uyguladığı bir taktik var. O da sahura kalkmaktır. Çünkü sahura kalktığınızda ezan okunana kadar yemek yenileceği için haliyle ezan okununca hemen namaza durabilirsiniz. Yani aslında Ramazan ayında sabah namazını kaçırmak oldukça zordur diyebiliriz.

6-) Gece yatmadan önce sabah namazına kalkabilmek için Allah’u Te’ala’ya (c.c.) dua etmeliyiz. Ayrıca gece yatmadan önce 1 Ayetel Kürsi, 1 Huvallahüllezi, 1 Amenerrasulü, 1 Felak-Nas, 1 İhlas Suresi ve 1 Fatiha Suresi okumanızı tavsiye ederiz. Gerçekten bu duaları ve sureleri okuduktan sonra Allah’ın izniyle namaza kalkabilirsiniz. Tabii bunun yanına 4 farklı alarm kurma + erken yatma da eklenirse namaza hayli hayli kalkarsınız inşallah.

7-) Eğer bu yöntemler işe yaramazsa bizim de sıklıkla uyguladığımız bir yöntem var, o yöntem de hiç uyumadan sabah namazı vaktini beklemektir. Evet yanlış okumadınız. Eğer sabah namazına ne yaparsam yapayım kalkamıyorum derseniz o zaman imsak vaktine kadar bekleyin ve imsak girince namazı kılın. Biz bazı günler böyle yapıyoruz. Özellikle yaz aylarında yani gece kısa olduğu zaman sıklıkla bu yöntemi uyguluyoruz. Çünkü yaz aylarında imsak gece 3-4 gibi giriyor. Haliyle siz zaten gece 1-2 gibi yatıyorsanız ortalama 1 saat daha bekleyip imsak girdikten sonra sabah namazını kılabilirsiniz. Özellikle akşam veya gece vakitlerinde evden mesai yapanlar varsa bu yöntemi uygulayabilir. Çünkü gece 3’de 4’de yatınca gerçekten sabah namazına kalkmak çok zor olabiliyor. O yüzden madem o kadar geç yatacaksınız imsak vaktinin girmesini bekleyin. Sonrasında namazını kılıp uyursunuz. Ayrıca bu yöntem kış aylarında yani gecelerin uzun olduğu zamanlarda zor olabiliyor. Çünkü bu vakitlerde sabah namazı 6-7 gibi kılındığı için gece 6-7’ye kadar beklemek gerekiyor. O yüzden kış aylarında 12-1 gibi bile yatsanız 7-8 gibi rahatlıkla kalkabilirsiniz. Ama işi garantiye almak istiyorum derseniz hiç uyumadan sabah namazını bekleyebilirsiniz. Allah kabul eylesin…

Bu yöntemlerle sabah namazlarını tam vaktinde eda edebilirsiniz. Allah (c.c.) tüm sabah namazlarımızı kılmayı nasip eylesin. Bizi gafillerden eylemesin. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir