Sabun Olmayan Yerde Ellerimizi Nasıl Yıkayabiliriz?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere sabun olmayan yerlerde ellerimizi nasıl temizleyebiliriz onu anlatacağız.

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız temizlik malzemesidir. Özellikle ellerimizi hep sabunlayarak temizleriz. Fakat bazı durumlarda yanımızda sabun bulunmayabiliyor. Örneğin, piknik yapmaya gittiğimizde mangal yaparken elimiz yağlanmış olur. Veya mangal yerken de aynı şekilde. Elbette piknik çantamıza sabun veya ıslak mendil koyarsak sıkıntı yok rahatlıkla elimizi temizleyebiliriz. Fakat sabun veya ıslak mendil koymayı unuttuğumuzda işte o zaman kara kara düşünürüz. Fakat elimizdeki yağları sadece sabun veya ıslak mendil çıkartacak diye bir şey yoktur bunun alternatifleri de mevcuttur.

Sabuna Alternatif Temizleyici; Toprak

Sabuna alternatif olarak en etkili temizleyici topraktır. Evet yanlış duymadınız toprak sabun kadar etkilidir, hatta sabundan daha etkilidir diyebiliriz. Diyelim ki piknik yapmaya toprak alanlı bir yere gittiniz ki zaten mangal, piknik normal doğada yapıldığı için her yerde toprak vardır diye ön görüyoruz. Yanınıza sabun almayı unuttunuz haliyle yapmanız gereken şey ilk önce elinizi az bir suyla ıslatmak. Ardından iki elinizle toprağa iyice dokunmak. Yani ellerinizi toprağa güzelce sürtün. Sonrasında elinizi iyice ovalayın. Yani suda yıkamadan önce iyice topraklı elinizi ovalayın. Aynı sabun köpürtmek gibi. Toprağı da bu şekilde kullanın. Sonrasında topraklı ellerinizi suyla iyice yıkayın. Böylelikle elleriniz sabunla yıkamak kadar hatta ondan bile daha temiz olacaktır. Kendiniz deneyip görebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda da yazmıştık ama tekrardan yazalım pikniğe veya gezmeye gittiğinizde eğer yanınıza sabun almaya üşenirseniz ıslak mendil alabilirsiniz. Bu da aynı şekilde ellerinizi güzelce temizler daha doğrusu yağları çıkartır. Fakat en önemli temizleyici topraktır. Kısacası; elleriniz yağlandıysa veya kirlendiyse elinizi en yakındaki toprağa sürtün ve iyice ovalayın (illa saf toprak şart değil, küçük çakıl taşları, topraklı kum vb. şeyler de olur) ardından suyla yıkayın. Böylelikle toprak sayesinde ellerimiz tertemiz olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir