Saç Tipine Göre Uygun Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Saç bakımında en temel iş saç yıkamadır. Saç yıkanırken uygun şampuan seçimi önemlidir. Saça temas eden kimyasalların içeriği saçlar için önemlidir. Her şampuan her saça iyi gelmez. Saç derisinin yapısı saç sağlığını etkiler. Saçın doğal yağı sebum miktarı, saçın ne sıklıkla yıkandığı saçı yıkadığınız şampuan saç sağlığınızı etkiler. Şampuan saçın ph dengesini etkiler. Kuru, yağlı, yıpranmış, normal, kepekli ve boyalı saçlara göre şampuan seçimi yapılmalıdır. Her şampuan saçınıza iyi gelmeyebilir. Uzmanların saç tipine uygun önerdiği şampuanlar aşağıda paylaştığımız gibidir.

Saç Tiplerine Göre Şampuan Seçimi

  • KURU SAÇLAR: Saç yıkandıktan sonra 3 gün geçmesine rağmen saçlarda yağlanma görülmezse ve saçlar kolay kırılıyorsa kuru saçlara sahipsiniz demektir. Kuru saçlar için yoğun nemlendirici içeren şampuanlar kullanmalısınız. Şampuan sonrası mutlaka saç kremi kullanın. Nemlendirici bakım kürleri kullanmayı ihmal etmeyin.
  • YAĞLI SAÇLAR: Saçı yıkadıktan sonra aynı gün içinde saçınız yeniden yağlanıyorsa ve saçınız sürekli parlak bir görünüme sahipse yağlı saç tipine sahipsiniz demektir. Saç deriniz fazla sebum üretir bu da saçlarınızın dökülmesine neden olur. Yağlı saçlara arındırıcı özellikte şampuanlar önerilir. Saç bakımınıza ekstra özen göstermelisiniz. Saçları her gün yıkamayın. Saçlarınıza çok sık temas etmeyin. Saçlarınızı düz taramayın. Yağlı saçlara özel şampuan ile saçlarınızı 2 günde 1 yıkamalısınız. Sebum üretimini baskılayan ve ph dengesini koruyan bitkisel şampuanlar kullanmalısınız.
  • YIPRANMIŞ SAÇLAR: Boya ve renk açıcı kimyasal maddeler saçları yıpratır. Düzleştirici ve maşayı çok sık kullanan kişilerin saçları da yıpranmıştır. Bu saçların onarılmaya ihtiyacı vardır. Yoğun nemlendirici ve besleyici şampuanlar kullanmalısınız. Doğa mucizesi bakım kürleri kullanabilirsiniz. İşlem öncesinde koruyucu ürünler kullanmalısınız. Keratin yapısını destekleyen şampuanlar kullanın.
  • KEPEKLİ SAÇLAR: Saç derisindeki kuruluklar saçın kepeklenmesine neden olur. Tahriş olan ve kuruyan saçlarda kepek oluşur. Saçı yıkarken suyun sıcaklığını iyi ayarlayın. Ilık su ile yoğun nemlendirici içeren özel kepek önleyici şampuanlar kullanmalısınız.
  • BOYALI SAÇLAR: Boyalı saçlara özel şampuanlar geliştirilmiştir. Boyanın yıpratıcı etkisinden kurtulmak için boya rengine uygun tasarlanan şampuanlar kullanmalısınız. Bu şampuanlar boyayı saça kilitleyerek boyanın kısa sürede akmasını önler.

Kuru, yağlı, yıpranmış, kepekli ve boyalı saç tipine göre şampuan seçimleri bu şekilde olursa sağ sağlığı açısından iyi olur diyebiliriz. Teşekkürler yorumlarınızı bekliyoruz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir