Sandık Sonuç Tutanaklarına Hangi Siteden Bakılır? (İmzalı Tutanak Resimleri)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere resmi sandık tutanaklarına nereden bakılır, hangi sitede bulunur onu anlatacağız.

2023 seçimlerinde ilk turun sona ermesinin ardından birçok kişi resmi sandık tutanaklarına nereden bakabiliriz araştırması yapmıştı. Özellikle sosyal medyada bazı kullanıcılar resmi tutanakların resimlerini paylaşıyordu. Normalde resmi sonuçlar YSK’nın veya partilerin resmi veri tabanlarında yayınlanabiliyor. Fakat bunun dışında bazı gönüllü platformlar da tüm okulların sandık tutanaklarını paylaşabiliyor. İşte bunlardan birisi de “tutanak.oyveotesi.org” sitesidir. Ama dediğimiz gibi YSK’nın resmi sitesinde de veriler paylaşılıyor, fakat genellikle seçimlerden birkaç gün sonra paylaşılıyor. Ama gönüllü platformlarda tutanak görselleri 1-2 gün içerisinde sisteme yüklenebiliyor. Şimdi sizlere detayları iletelim.

İmzalı Sandık Tutanakları Resimlerine Nereden Bakılır?

Arkadaşlar “tutanak.oyveotesi.org” bu siteye girerek seçimlerde tutanak sorgulaması yapabilirsiniz. Normalde seçim sonuçları “sonuc.ysk.gov.tr” buradaki YSK’nın resmi sitesinde paylaşılıyor. Fakat resmi sonuçlar henüz açıklanmadığı için sitede de yayınlanmamış durumda. Bunun yerine bazı sitelerde gönüllüler resmi sandık tutanaklarının görsellerini paylaşmışlar. Tabii ki bunlar ıslak imzalı olduğu için güvenilir olarak biliniyor. Yine de en kesin sonuçlar için YSK’nın resmi sonuçlarının açıklanmasını beklemek ve YSK’nın sitesinden bakmak en iyisidir.

  • Resmi sandık sonuçlarını paylaşan site ==> sonuc.ysk.gov.tr
  • Islak imzalı tutanak resimlerini paylaşan site ==> tutanak.oyveotesi.org

Öncelikle YSK’nın sitesine girin. Eğer sonuçlar açıklanmadıysa “tutanak.oyveotesi.org” adresini açın. Aşağıda gördüğünüz gibi burada karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Buradan il-ilçe-mahalle ve okul bilgilerini girip “Sorgula” butonuna basıyoruz.

Akabinde yukarıda gördüğünüz gibi o okulun tüm sandık numaraları ve “Cumhurbaşkanlığı” ile “Milletvekili” sonuçlarının tutanak görselleri karşımıza çıkacak. Buradan “Cumhurbaşkanlığı” veya “Milletvekili” mavi renkli linke tıkladığınızda tutanakları görüntüleyebilirsiniz. Mesela Cumhurbaşkanlığı linkine tıkladığınızda aşağıda gördüğünüz gibi o sandığın tutanak bilgileri karşımıza çıkıyor. Buradan hangi parti kaç oy almış veya kim yüzde kaç almış hepsini görebilirsiniz.

Arkadaşlar bu site tamamen gönüllülük üzerine kurulmuş bir dernek sitesidir. Yani tutanaklar ıslak imzalı olduğu için güvenilirdir diyebiliriz. Oy ve ötesi sivil toplum kuruluşu olarak geçmektedir. Ek olarak şöyle bir bilgi verelim. Bu sitede tüm sandıkların bilgisi olmayabilir. Yani zamanla hepsi yükleniyor diye biliyoruz. Örneğin İstanbul içi birçok okulun bilgisi mevcut. Ama diğer il ve ilçeler için birçok tutanak bilgisi bulunmamaktadır. Yine de en doğru sonuçlar için YSK’nın resmi verilerinin açıklanmasını bekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir