Sarı Site Neresidir, Ne Demek? Hangi Siteye ‘Sarı Site’ Deniliyor, Neden?

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere sarı site ne demek, hangi siteye sarı site deniliyor ve neden onu anlatacağız.

‘Sarı site’ tabiri birçok yerde karşımıza çıkabiliyor. Özellikle Televizyon programlarında, Youtube kanallarında vb. yerlerde görebiliyoruz. Bu aslında ülkemizde faaliyette olan en büyük ilan sitesinden birisinin takma adı gibi bir şeydir. Özellikle TV kanallarında reklam olmaması için kişiler bu siteye “sarı site” diyorlar. Sarı site deyince aslında birçok kişi hangi site olduğunu hemen anlıyor. Çünkü akla gelen tek bir site var o da “sahibinden.com” ‘dur. Şimdi sizlere sarı site ne demek neden sarı site deniliyor kısaca bahsedelim.

Sarı Site Neresidir? Hangi Sitedir?

Sarı site “sahibinden.com” sitesinin diğer ismidir, takma ismidir de diyebiliriz. Logosu sarı renkli olduğu için sarı site denilmektedir. Sahibinden sitesi ülkemizin en büyük ilan sitesidir. Sahibinden hem jenerik bir isim hem de marka ismi olduğundan reklam içeren bir kelime olarak geçebiliyor. Yani özellikle TV kanallarında bir dizide veya programda sahibinden demek yerine sarı site diyorlar. Aslında tamamen ikisi de aynı anlama denk geliyor. Yani sarı site denilince sahibinden.com olduğu anlaşılıyor. Ayrıca bazı kaynaklarda sarı site e-ticaret sitelerin tamamı şeklinde anlatılıyor veya e-bay, amazon tarzı siteler gibi söyleniyor. Fakat bunlar tamamen yanlıştır. Sarı site 1 tanedir ve o da sahibinden.com ‘dur.

Sahibinden.com’a Neden Sarı Site Deniliyor?

Sahibinden.com sitesinin teması sarı renk olduğu için siteye “sarı site” deniliyor. Daha doğrusu logosunun arka planı sarı renktir. Bundan dolayı siteye sarı site denilmektedir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi sahibinden.com’un logosu sarı renktedir.

Sarı site = Sahibinden
Sarı site = Sahibinden

Sarı site denmesinin bir diğer nedeni ise; direkt sahibinden olarak söylenince reklam olarak algılanacağı için onun yerine “sarı site” deniliyor. Tabii bu TV kanallarında, resmi Youtube kanallarında vb. yerlerde geçerli. Yoksa arkadaş arası muhabbetlerde vb. yerlerde neden sarı site denilsin ki, doğrudan sahibinden şeklinde söylenir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sahibinden.com şeklinde söylenince reklam olarak algılandığı için onun yerine sarı site tabiri kullanılıyor. Böylelikle birçok kişi sarı site deyince sahibinden.com ‘u anlamış oluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir