Satrançta Çoban Matı Nasıl Yapılır? Çoban Matı Nasıl Engellenir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere satrançta çoban matı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Çoban matı satrançtaki en kısa matlardan birisidir. Genellikle satranca yeni başlayanlar birkaç defa çoban matı yemiştir. Eğer sizler de satranç oynamaya yeni baladıysanız çoban matı nasıl yapılır ve nasıl engellenir öğrenmelisiniz. Şimdi resimler eşliğinde çoban matı nasıl yapılır ve engellenir onu anlatalım.

Çoban Matı Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle çoban matı yapmak için şahın önündeki piyonu 1 veya 2 ileri alınız. (Ayrıca şunu belirtelim burada beyaz da olsanız siyah da olsanız çoban matını aynı ilerlemeyle yapabilirsiniz.)

2-) Ardından rakibin hamlesinden sonra vezirinizi aşağıda gördüğünüz gibi çapraz en uç kısma getirin. Burada dilerseniz veziri 3 çapraz ileriye de getirebilirsiniz. Ama o şekilde rakip atını ileri koyarak sizi engelleyebilir. O yüzden çoban matı için en iyisi aşağıdaki gibi dizilimdir.

3-) Sonrasında yine rakibin hamlesinden sonra fili aşağıda gördüğünüz gibi çaprazlama 4 ileti götürün.

4-) Sonrasında yine rakibin hamlesinden sonra sıra size geçecek. Eğer rakip bu matı tahmin edip engellemediyse vezirinizi aşağıda gördüğünüz gibi şahın hemen çaprazına getirebilirsiniz. Böylelikle arkadan fil koruması altında olacağı için şah-mat yapmış olacaksınız.

5-) İşte yaptığınız bu mat çoban matı olarak adlandırılıyor. Tabii ki bunun farklı versiyonları da var. Ama en bilindik çoban matı bu şekildedir. Şimdi bu matı yememek için, çoban matını engellemek için neler yapmalıyız onu anlatalım.

Çoban Matı Nasıl Engellenir?

1-) Çoban matını engellemek için şahınızın önündeki piyonu 2 ileri değil de 1 ileri alabilirsiniz. Bu sayede filin önü kapanmış olur ve rakip çoban matı yapamaz.

2-) Diğer bir engelleme taktiği ise şah ve vezirin önündeki piyonları 2 ileri sürmektir. Bu sayede aşağıdaki gibi filin önü kapanmış olur. Fil tabii ki bu piyonu yiyebilir ama o zaman da siz rakibin çoban matı yapacağını anlar ve ona göre savunmaya geçebilirsiniz. Yani bir nevi zaman kazanmış olursunuz. Bu konumda kalenin çaprazındaki piyonu 1 ileri sürebilirsiniz. Vezir sonrasında aynı hizadaki piyonu yer ve şah çekerse atla onu yersiniz. Bu şekilde önlem alabilirsiniz.

3-) Son olarak çoban matını ilk hamleden engellemek için aşağıda gördüğünüz gibi şah kanadındaki atı ilk olarak ileri sürebilirsiniz. Bu sayede vezir aşağıdaki konuma gelemez. Gelirse at ile yersiniz.

4-) Kısacası bu yöntemlerle çoban matını engelleyebilirsiniz. Fakat en etkili ve bilinen yöntem 1. yöntemdir.

Bu şekilde çoban matı yapabilir veya çoban matını engelleyebilirsiniz. Tabii ki çoban matını engellemede bir sürü farklı alternatif var. Ama biz en bilindik taktikleri paylaştık. Umarız beğenirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir