Search Console “Hata! Bir sorun oluştu, Dizine Ekleme” Hatasının Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere webmaster tools’da google gibi getir yapılınca verilen “Hata! Bir sorun oluştu. Dizine ekleme isteğiniz gönderilirken sorun oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin” hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Google yeni webmaster tools olan search console’u tanıttı ve kullanıma sundu. Artık google gibi getir yeni search console paneli üzerinden yapılmaktadır. Buradaki yazımızda yeni google gibi getir nasıl yapılır onu anlatmıştık.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Yeni search console’da google gibi getir yaptığımızda bir hatayla karşılaşabiliyoruz. Burada index almak istediğimiz konuyu google almıyor hata veriyor. Hata şu şekildedir;

Hata! Bir sorun oluştu.

Dizine ekleme isteğiniz gönderilirken sorun oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Hatanın görsel olarak hali de üstteki gibidir. Gördüğünüz gibi arkadaşlar google gibi getir yaparken bu şekilde bir hata vermektedir. Şimdi bu hatanın verme nedenini ve hatanın çözümü için ne yapmamız gerektiğini anlatalım.

Search Console Google Gibi Getir (URL Denetimi) Dizine Ekleme Hatasını Neden Verir?

Bu hatayı vermesinin 2 nedeni bulunmaktadır. Bunların 1. si o gün içerisinde çok sayıda google gibi getir yapmış olmanızdır. Çünkü Google 1 gün içerisinde belli bir limite göre google gibi getir yapmanıza izin veriyor. Haliyle siz aşırı miktarda yazının indexlenmesi için google gibi getir yaptıysanız böyle bir hata alabilirsiniz.

Hatayı vermesinin 2. nedeni ise Google botlarının sizin siteye erişemiyor olmasıdır. Yani sitenizin index alabilmesi için google botlarının sitenize giriş yapması gerekiyor. Haliyle eğer botlar sitenize ulaşamazsa index de alamaz ve böyle bir hata verir. Peki bu hatanın çözümü için ne yapmamız gerekiyor şimdi onları anlatalım.

Hatanın Çözüm Yolları Nelerdir?

1-) Öncelikle sayfayı yenileyip tekrardan google gibi getir işlemi yapabilirsiniz. Çünkü bazen sayfa sürekli açık olduğundan hata verebiliyor. Bu yüzden ilk adım olarak sayfayı yenileyip tekrardan index gönderme işlemi yapınız.

2-) İkinci bir yöntem olarak yukarıda dediğimiz gibi eğer o gün içerisinde çok fazla google gibi getir yaptıysanız mecbur yarını beklemek zorundasınız. 1 gün sonra tekrardan indexlenme yapabilirsiniz ve eğer sorun buysa büyük ihtimalle hata almazsınız.

3-) Gelelim son çözüm yöntemimize ki büyük ihtimalle problem buradadır. Arkadaşlar üstte dediğimiz gibi google botları sitenize giremediği için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. O zaman sitenizde bir sorun var demektir. Siteniz yurt dışında erişime açık mı değil mi bunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Bunun için öncelikle buradaki siteye “https://check-host.net/” giriyoruz. Ardından sitenizin ip adresini buraya yazıyorsunuz.

Sonrasında enter tuşuna basın. Burada amacımız sitenizin dns’lerinde bir sorun var mı yok mu onu öğrenmektedir.

Yukarıda gördüğünüz gibi sitemiz yurt dışına kapalı gözüküyor. Yani “Connection timed out” hatası alıyorsanız sitenize büyük ihtimalle yurt dışından ip saldırısı yapılmaktadır ve o yüzden yurt dışından sitenize giriş yapılmaz. Haliyle google gibi getir’de google botları amerika, hindistan vb. dış ülkelerden sitemize geldiğine göre sitemize giriş yapamamış oluyor ve bu yüzden search console’da bu hatayı veriyor.

Hatanın çözümü için ise yapmanız gereken hosting firmanıza ticket yollamaktır. Hosting firmanızdan ip adreslerinizin güncellenmesini veya siteniz için bir koruma paketi satın almak istediğinizi iletebilirsiniz. Ardından sizlere yardımcı olacaklardır. Siteniz için koruma paketi aldığınızda hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

Bu şekilde search console’da url denetimi kısmında verdiği “Hata! Bir sorun oluştu. Dizine ekleme isteğiniz gönderilirken sorun oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin” hatasının çözümünü yapmış oluruz. Dediğimiz gibi sorun büyük ihtimalle 3. seçenekteki gibi olabilir yani siteniz saldırı altında olabilir. Bu yüzden hosting firmanızla iletişime geçmeniz en mantıklısıdır.

Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir