Search Console ile Siteye Gelen Bağlantıları Görme ve Zararlı Olanları Reddetme

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google Search Console ile sitenize gelen bağlantıları görme ve zararlı olanları reddetme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Öncelikle arkadaşlar sitenizi üst sıralara taşımak için yapılması gereken işlemlerden birisi zararları bağlantıları tespit etmek ve onları Google’a bildirip reddetmektir. Hem bağlantıları görmek hem de reddetmek için Google’un Search Console panelini kullanabiliyoruz. Burada sadece Google Search Console hesabınızın olması yeterli. Yani eski adıyla Webmaster Tools hesabınız olsun yeter. Şimdi öncelikle siteye gelen bağlantıları nereden görürüz onu anlatalım sonra zararlı olan linkleri reddetme nasıl yapılır onu gösterelim.

Siteye Gelen Bağlantılar Nerede Görülür?

1-) Öncelikle sitenize gelen bağlantıları görmenin birçok yolu vardır. Fakat en güvenilir olanı Google Search Console ile bakmaktır. İlk olarak “https://search.google.com/” sitesine giriyoruz. Ardından sol menüden “Bağlantılar” kısmını açıyoruz.

2-) Ardından bu sayfada sitenize gelen tüm bağlantıları görebilirsiniz. Bu sayfa altından iç bağlantılar, dış bağlantılar, en çok bağlantı verilen sayfalar, en çok bağlantı veren siteler, en çok bağlantı veren metin gibi birçok değere ulaşabilirsiniz. Burada yapmamız gereken zararlı linkleri bulup onları tespit etmektir. O yüzden “En çok bağlantı veren siteler” bölümüne bakmanızı öneriyoruz.

3-) Bu alanda genelde .xyz .top vb. siteler spam siteler oluyor. Teker teker onları kontrol edip bir yere not alın. Ama burada oldukça dikkat etmek gerekiyor. Sitenize zararlı olacağını düşündüğünüz siteleri not alın. Hepsini listeye eklerseniz sitenizin sıralaması iyice düşebilir. Dediğimiz gibi mesela .top uzantılı .xyz uzantılı çoğu site spam olabilir. Onları tespit edip metin belgesine kaydedin.

4-) Dilerseniz sitenize bağlantı veren tüm siteleri görmek için sağ üstteki “Dışa Aktar” butonuna basınız. Böylelikle tüm siteler Excel dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

5-) Bu şekilde sitenize gelen bağlantıları görebilir ve onları çıkartabilirsiniz. Şimdi gelelim 2. aşama olan zararlı linkleri Google’dan reddetme işlemini yapmaya.

Zararlı Olan Bağlantıları Reddetme Nasıl Yapılır?

1-) Siteye gelen zararları bağlantıları Google’a bildirmek ve onları reddetmek için öncelikle “https://search.google.com/search-console/disavow-links” buradaki sayfayı açıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek. Buradan hangi sitenizde bağlantı reddetme yapmak istiyorsanız “Mülk seç” bölümünden kendi sitenizi seçin.

2-) Sonrasında burada “Reddetme listesini yükle” butonuna basıyoruz. Buraya .txt uzantılı metin belgesini yüklüyoruz.

3-) Şimdi gelelim en önemli kısma. Burada metin belgesine site listesini oluştururken domainleri “siteadi.com” şeklinde eklememiz gerekiyor. Fakat burada 2 kural var.

  • Eğer bir alan adının komple tüm sayfalarından gelen bağlantılarını, yani alan adını komple reddetmek istiyorsanız o zaman metin belgesine “domain:siteadi.com” şeklinde ekleme yapmanız gerekiyor.
  • Eğer alan adını komple değil de sadece 1 linki, 1 sayfayı reddetmek istiyorsanız o zaman da metin belgesine “http://siteadi.com/ornek-bir-yazi” bu linki eklemeniz gerekiyor. Yani sadece o linkin uzantısını ekleyeceksiniz.

Bu 2 kurala dikkat etmenizi öneririz. Çünkü bu metin belgesindeki en ufak bir yanlışta sitenizin sıralaması düşebilir.

Şimdi örnek bir metin belgesi ve reddedilecek örnek liste paylaşalım:

  • domain:siteadi.com
  • domain:siteadi2.com
  • http://siteadi.com/ornek-bir-yazi
  • http://siteadi.com/ornek-bir-yazi-2

4-) Kısacası metin belgesini bu şekilde dolduruyoruz ve ardından reddetme listesini yükle kısmına metin belgesini yüklüyoruz. Bu şekilde sitenize gelen zararlı bağlantıları Google’a bildirmiş oluyorsunuz. Google zamanla bu metin belgesindeki linkleri tarayıp sitenize gelen bağlantıları reddedecek. Bu sayede siz zararlı bağlantıları reddettiğiniz için sıralamanızda ciddi artışlar olacak. İnşallah sitenizi yükseltirsiniz, iyi yerlere gelirsiniz. Dediğimiz gibi bu işlemleri dikkatli yapmanız gerekiyor. Siteniz uçabilir de düşebilir de tamamen çalışmanıza bağlı.

Bu şekilde hem siteye gelen bağlantıları görebilirsiniz hem de zararlı olduğunu düşündüklerinizi reddedebilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir