Selülit Nasıl Yazılır? ‘Selülit’ mi ‘Selülüt’ mü? TDK’ya Göre Doğrusu Ne?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere selülit nasıl yazılır, doğru yazılımı nedir onu anlatacağız.

Türkçe’ye yabancı dillerden geçen bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de tıp dünyasında kullanılan “selülit / selülüt” ikilisidir. Türkçe sınavlarında yazım kuralları sorularını doğru şekilde cevaplamak istiyorsak bazı kafa karıştırıcı kelimelerin doğru yazılışlarını iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi sizlere yazılışı karıştırılabilen selülit kelimesinin doğru yazılışı nedir, TDK’ya göre doğrusu nedir, kanıtı nedir onu anlatalım.

Selülit Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Selülit Doğru Yazılışı Ne?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Selülit
  • Hatalı yazılışı ==> x Selülüt

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan geçen (cellulite) ve “Bağ dokusu iltihabı.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “SELÜLİT” şeklindedir. Kelimenin doğrusu Selülit olacaktır. Bunun dışındaki “Selülüt” , “Selulit” , “Selilit” vb. gibi kelimelerin yazılışları hatalıdır. Eğer yazım kuralları sorularında, sınavlarında bu kelime karşımıza çıkarsa doğrusu “Selülit” şeklinde yazılanıdır. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

TDK sözlük uygulamasında kelimenin doğrusu “selülit” olarak geçmektedir. Bunun dışındaki yazılışları hatalıdır. Kelimenin 2. harfi ‘e’ olacak. 4. harfi ‘ü’ olacak ve 6. harfi ise ‘i’ olacaktır. Yani sesli harfleri sırasıyla e-ü-i olmaktadır. Bunun dışında en çok karıştırılan ve bu kelimenin hatalı versiyonu olan “selülüt” kelimesi ise yanlış bir yazılıştır. Umarız yararlı olur. Herkese Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir