Şemsiye mi Şemşiye mi Doğrusu Nedir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere şemsiye mi yoksa şemşiye mi kelimelerden hangisi doğrudur onu TDK’ya göre paylaşacağız.

Okunuşu itibariyle çok karıştırılan kelimelerden birisi de şemsiye-şemşiye gelmektedir. Genelde dil sürçmesinden dolayı bu iki kelime birbirine karıştırılabiliyor. Peki TDK’ya göre hangi kelime doğru yazılmıştır şimdi sizlere onu yazalım.

Şemsiye mi Şemşiye mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Şemsiye
  • Yanlış yazılışı ==> תemşiye

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Arapça’dan (şemsiyye) geçen ve “Bir sapın üzerinde esnek tellere gerilmiş, açılıp kapanabilen, yağmur ve güneşten korunmak için kullanılan, su geçirmez kumaştan yapılmış taşınabilir eşya.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Şemsiye kelimesidir. Bunun dışındaki şemşiye kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin 4. harfi ş değil s harfi olmalıdır. Karıştırmamak için şöyle bir formül üretebiliriz; mesela şems bildiğiniz gibi güneş demektir. Buradan şemsiye de aklınıza gelebilir. Yani ŞEMSiye kelimesinde ilk 4 harf şems olacaktır. Oradan aklınıza getirebilirsiniz. Şemş diye yazmak da saçma olduğundan haliyle şemşiye diye bir şey de yoktur.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr sitesinde de kelime şemsiye olarak yazılmıştır. Siteye girerek sizler de inceleme yapabilirsiniz.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir