Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Sınıf Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri milli eğitime bağlı ilk okullarda sınıfa girer, 7 ile 11 yaş arası ilkokul 1.sınıf ile 4. sınıfların derslerine girer. Çocuklara okuma yazma başta olmak üzere temel bilgi ve beceriler kazandırır. Öğrencilere verimli sınıf ortamı yaratır. Öğrencileri derse motive eder. Dersi uygun yöntemi ve tekniklerle anlatır. Başarıyı arttırmak için aktiviteler düzenler. Dersin sonunda öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme çalışması yaparlar. Çalıştığı kurumun nöbet görevini yerine getirir. Okulun düzen ve disiplinini sağlamakla görevlidir.

Sınıf Öğretmenleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sınıf öğretmenleri üst düzey akademik beceriye sahip kimselerdir. Çocukların dilinden anlayan, empati kurabilen iletişim gücü yüksek kişilerdir. Sınıf yönetimine hakim, öğretim yöntem ve tekniklerini ustaca kullanan, program geliştirip tasarlayabilen, verimli sınıf ortamı oluşturabilen kimselerdir. El göz kordinasyonuna sahip, çocuklara psikomotor becerisi kazandırma bilgi ve becerisine sahiptir. Öğrenci davranışlarını yönetip şekil veren, insanları anlayan, sabırlı, titiz ve düzenli kimselerdir. Teknolojiyi yakından takip edip gelişmeleri derslerine uyarlayan, kültürlü ve sosyal kişilerdir. İnsanlarla sorunu olmayan, insanlara yardım etmeyi seven, kendisi ile barışık kimselerdir.

Sınıf Öğretmenlerinin İş ve Çalışma Koşulları Nelerdir?

Sınıf öğretmenleri okulların ilk okul kademesinde ilk okul 4. sınıfa kadar derslere girerler. Çalışmalarını ayakta yaparlar. Temiz ve sesli ortamda çalışırlar. Üniversiteye eşit ağırlık alanında tercih verirler. Eğitimlerini eğitim fakültelerinde 4 yıl lisans eğitimi alarak tamamlarlar. Üniversite sonrası memurluk sınavı olan kpss ile görev yerlerine atanırlar. Üniversitede yüksek lisans yaparak akademik kariyer elde edebilirler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir