Sirke Asit mi Baz mı? Sirke’nin Kimyasal Formülü Nedir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere sirke asit mi baz mı onu anlatacağız. Kimyasal bileşikler arasında en çok merak edilenlerden birisi sirke bir diğer adıyla asetik asit (CH₃COOH) ‘dür. Peki asetik asit baz mı asit mi? Detaylar yazımızda.

Sirke’nin Kimyasal Formülü Nedir?

Sirke’nin aslında doğrudan bir kimyasal formülü yok fakat bir diğer adı asetik asit olarak geçiyor. Asetik asitin formülü de “CH₃COOH” ‘dur. Yani sirkenin de kimyasal formülü CH₃COOH olarak kabul edilmektedir.

Daha doğrusu şöyle anlatalım. Sirke = Su + Asetik Asitten oluşuyor. Suyun formülü H2O ‘dur. Asetik asitin formülü de CH₃COOH ‘dur. Buna göre sirkenin eldesinin formülü de aşağıdaki gibidir diyebiliriz:

Sirke = CH₃COOH (Asetik asit) + H2O (Su)

Sirke Asit mi Baz mı?

  • Sirke = Asit

Sirke asittir. Sirkenin içeriğinde asetik asit bulunmaktadır. Haliyle isminden de anlaşılacağı üzere sirke asit olmaktadır. PH değeri 2-3 arasındadır. Sirke asetik asit içeren sulu bir çözeltidir. Sirke asidik özellik göstermektedir.

Kısacası sirke asit bir çözeltidir. Sınavlarda ve genel kültür sorularında sirke ile ilgili bir soru karşımıza çıkarsa sirkeyi asit olarak ele almamız gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir