Soğuk Havada Kamp Yaparken Gece Boyunca Nasıl Sıcak Kalınır?

Soğuk havalarda kamp yaparken aklımızı kurcalayan en büyük sorun üşümektir. Dışarıda ateş başında otururken bir şekilde ısınabilirken çadıra girdiğimizde bunun nasıl devam edeceğini size açıklayacağız. Artık bundan sonra soğuk kış günlerinde kamp yapsanız bile rahat bir şekilde uyku çekeceksiniz. Şimdi maddeler halinde gece boyunca nasıl sıcak kalınır açıklayalım.

Kamp Yaparken Gece Boyunca Sıcak Kalma Yöntemleri:

  • Öncelikle şunu belirtelim ki yatmadan evvel az bir yemek veya ufak atıştırmalık bir şeyler yemelisiniz. Bu durum vücudunuzun sindirim yapmasını sağlayacak ve bu sayede vücudunuz kendi ısısını üreterek gece boyunca rahatça uyumanızı sağlayacaktır.
  • Uyku tulumuna girmeden önce sıcak ve alkolsüz içecekler için. Alkol kan damarlarını genişletir ve bu durum ısı kaybını arttırır.
  • Çoraplarınızı değiştirip, kuru çorap giymelisiniz. Ayrıca uyku için ayrı kıyafetler seçmenizde fayda var özellikle termal kıyafetler. Eğer boynunuzdan soğuk yemeğe müsaitseniz bunun için de boyunluk takarak uyuyun. Boyun kısmından soğuk girmediği sürece kolay kolay üşümezsiniz.
  • Uyku tulumuna ilk girdiğiniz anda eğer üşüyorsanız, kafanıza yanınızda getirdiğiniz bir şapka takın. İlerleyen dakikalarda çıkarabilirsiniz.
  • Uyku tulumunuzun şapka kısmını sıkarken dikkat edin. Üşümeyi engelleyeceğim diye ağzını ve burnunuzu kapatıp nefes almanızı engellemeyin.
  • Çadırınıza ekstra yalıtım yapabilirsiniz. Matın altına, hayat kurtarıcı diye satılan alüminyum folyodan serebilir ya da köpük pedlerden kullanabilirsiniz.
  • Uyku tulumunuzun içinde boş kalan kısımları, kuru kıyafetleriniz ile doldurabilirsiniz. Bunu yapmak vücudunuzun ısıtması gereken alanı azaltacağı için daha hızlı bir ısınma ve gece boyu sıcaklık konusunda rahatlık sağlayacaktır.
  • Kampa giderken yanınıza sıcak su torbası alın. İlerleyen saatlerde ısısını kaybetse dahi siz uyuyana kadar verdiği sıcaklık ile sizi mutlu edecektir.
  • Kamp malzemesi satan yerlerde ya da eczanelerde ısı bandı bulabilirsiniz. Bu bantları tarif edildiği yere yapıştırdığınız zaman sabaha kadar size ısı verecektir. Hatalı kullanımlardan uzun durun.
  • Son olarak şunu belirtelim, eğer ki çok üşüyen biriyseniz ve imkanınız da varsa evden ekstra battaniye veya polar çarşaflardan getirmeyi unutmayın. Çok yer kaplıyor diye almamazlık yapmayın gerçekten ekstra battaniyeler çok işe yarayabiliyor.

Soğuk hiçbir zaman kamp yapmanıza, bu zevki yaşamanıza engel değildir. Doğada her şeye dair bir çözüm yolu bulabilirsiniz. Yeter ki bu keyfi yaşamak için yola çıkın…

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir