Sol elle yemek yemek günah mı? Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere sol elle yemek yemek günah mıdır? Kur’an-ı Kerim’de sol elle yemenin günah olduğu ile ilgili bir ayet var mı? gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

Dini konularla alakalı en çok merak edilen sorulardan birisi sol elle yemek yemek günah mı, haram mı sorusu oldu. Diyanet’in konu ile ilgili açıklaması ve fetvası bulunmaktadır. Şimdi sizlere kısaca bilgi verelim.

Sol Elle Yemek Yemek Günah Mı? (Diyanet)

Diyanet’in resmi fetvası aşağıdaki gibidir:

Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir (Buharî, Et’ime, 2; Müslim, Eşribe, 13). Hz. Peygamberin sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, III, 329, 330).

Diyanet

Sol elle yemek yemek Hz. Muhammed (Sallallahualeyhivesellem) peygamber efendimiz tarafından hoş karşılanmamıştır. Peygamber efendimiz bu konuya çok önem vermiştir. Fetvada da gördüğümüz gibi şeytanlar sol elle yiyip içerler. Bu bakımdan biz müslümanların sağ elle yemek yiyip içmesi gerekmektedir. Eğer sağ eli rahatsız olan, hasta olan kişiler varsa sol elleriyle yiyebilirler bunda bir sakınca yoktur denilmiştir fakat sağlık olan her müslümanın sağ elle yemek yiyip içmesi gereklidir denilmiştir.

YORUMLAR

  1. Çok teşekkürler faydalı bilgiler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir