Zeka Soruları ve Cevapları | En Zor Zeka Soruları

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere zeka sorularını ve cevaplarını paylaşacağız. Hiçbir yerde görmediğiniz ve sizler için hazırladığımız özel zeka sorularına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu zeka soruları genellikle zor zeka sorularıdır. Bu bakımdan çözülmesi uzun sürebilir. Şimdi sorulara geçelim.

Zeka soruları özellikle öğrenciler arasında bilgi yarışmalarında çok soruluyor. Bu tarz soruları çözmek ve çözümünü yapmak gerçekten çok önemlidir. Çünkü TYT, AYT, LGS vb. sınavlarda bu tarz zeka soruları da çıkabiliyor. Özellikle matematik ve geometri sorularını hızlı ve doğru cevaplandırmak için bol bol zeka sorusu çözmeli ve pratik yapmalıyız. Şimdi sizler için hazırladığımız ve derlediğimiz en zor zeka sorularına, şaşırmalı zeka sorularına ve cevaplarına göz atalım.

En Zor Zeka Soruları ve Cevapları

Zeka sorusu 1 : Bir pantolon ve çorabın toplam fiyatı 110 TL’dir. Pantolon çoraptan 100 TL daha pahalıdır. Buna göre çorabın fiyatı kaç TL ‘dir?

Cevap : Çorabın fiyatı 5 TL olur. Çünkü pantolon çoraptan 100 tl daha pahalı. Haliyle pantolonun fiyatı ise 105 tl olmaktadır. 105+5=110 TL ediyor.


Zeka sorusu 2 : Kolay gibi görünen ama zor bir zeka sorusu:

1=5
2=25
3=125
4=625
5=?

Soru işareti yerine hangi sayı gelir?

Cevap : 5=1 olur. Aradaki sayılar şaşırtmadır. Çünkü ilk sırada 1=5 yazıyor. Haliyle 5=1 doğru cevap olacaktır. Yani cevabımız 1 olmaktadır. Aslında üs kuvveti şeklinde ilerliyor. Yani çoğu kişi burada 5=5^5 diyecektir cevabına. Çünkü bu şekilde ilerliyor. Fakat dediğimiz gibi ortadaki sayılar tamamen şaşırtmadır. 1 eşittir 5 ise, 5 de eşittir 1 olur.


Zeka sorusu 3 : Bir akvaryumda 20 balık vardır. Bu balıklardan 5’i boğuldu, 3 tanesi yüzüyor ve 7 tanesi ise ölmüştür. Peki akvaryumda geriye toplam kaç balık kalmıştır?

Cevap : Cevabımız 20’dir. Çünkü soruda akvaryumda kaç balık kaldığını soruyor. Yani balıklardan 5’i boğulmuştur ve 7 si ölmüştür doğru fakat sonuçta bu balıklar yine akvaryumun içerisinde kalıyor. Akvaryumdan çıkartılmıyor. Haliyle cevabımız yine 20 olur.


Zeka sorusu 4 : 1 – 3 – 7 – 15 – 31 – ? – 127 serisinde soru işareti yerine ne gelmelidir?

Cevap : Cevabımız 63 ‘dür. Burada serimiz 2n+1 şeklinde devam ediyor. Yani 1’i 2 ile çarpıp 1 eklersek 3 elde ederiz. 3’ü 2 ile çarpıp 1 eklersek 7 olur. Bu şekilde ilerleyince soru işareti yerine 63 sayısı gelmiş olacaktır. Çünkü 31*2+1=63 ediyor.


Zeka sorusu 5 : 50’yi yarıma bölüp 10 eklediniz. Kaç etti?

Cevap : En şaşırtıcı sorulardan birisidir. Cevap 110 ‘dur. Burada yarımdan kastı 1/2 ‘dir. Yani 50’yi 2’ye değil 1 bölü 2’ye bölmemiz gerekiyor. Haliyle 50’yi 1/2 ye bölersek 100 elde ederiz. 100+10=110 olur. Cevabımız 100 çıkmış olur.


Zeka sorusu 6 : Hastaneye gittiniz, muayene oldunuz. Sonrasında doktorunuz size 30’ar dakika arayla 3 hap içmenizi tavsiye etti. Peki ilaçların tamamını kaç dakikada (saatte) bitirirsiniz?

Cevap : Cevabımız 60 dakika yani 1 saattir. Çünkü ilk önce 1. hapı içeriz. Ardından yarım saat bekleyip 2. hapımızı içeriz. Yani ilk 2 hapı toplam yarım saatte içmiş oluruz. Sonrasında bir yarım saat daha bekleriz ve 3. hapı da böylelikle alırız. Yani toplamda 2 yarım saat (2 30 dakika) sürede 3 hapı da tüketmiş oluruz. Bu süre de toplam 1 saat ediyor.


Zor zeka soruları ve cevap anahtarları bu şekildedir. Soruların cevaplarını altlarına yazdık. Sizlerin de bildiği güzel zeka soruları varsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Bizler de konumuza ekleriz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir