Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Her Eylemin Bir Hazırlık Aşaması Olmalı

Hayatta yaptığımız her eylemin öncesinde bir hazırlık aşaması vardır. Söz gelimi duş almaya giderken öncelikle havlularımızı ve gerekli diğer eşyalarımızı hazır hale getirmemiz gerekir. Sporda bu eylemlerden bir tanesidir o nedenle spor yapmaya başlamadan önce bedenimizi bunun için hazırlıklı hale getirmemiz gerekmektedir. Bir motor düşünün hiç ısınmadan istenen kuvveti verebilir mi? Verse bile bu o motorun ömrünü kısaltır. Aynı durum bedenimiz içinde geçerlidir. Asıl spora geçmeden yarım saat önce yavaş yavaş bedeni ısıtmak, esneme hareketleri yapmak bünyemiz ve metabolizmamız için çok önemlidir.

Bedenimizi Isıttıktan Sonra Asıl Spora Geçebiliriz

Spor yaparken dikkat edilecek hususlar konusunda dikkat etmemiz gereken konu, öncelikle hangi amaç için spor yaptığımızdır. Kilo vermek için spor yapanlar kesinlikle enerji yakışına yönelik hareketler yapmalıdır. Söz gelimi, aletli spor yapanlar için bir örnek vermek gerekirse, bisikletin derecesini 7 ye getirip çevirmek enerji yakışından çok kaslarınızı aktive eder. Önceliği 1 derecede fakat uzun setler halinde olacak şekilde yapmalısınız.

Tok Karnına Spor Yapmak Vücuda Zararlıdır

Bunun dışında spora inmeden önce yemek yediyseniz en az 1,5 saat beklemelisiniz. Tok bir şekilde spor yapmak hem rahatsızlık hissi verir hem de sağlığınız için zararlıdır.

Kilo vermek için spor yapanlar eğer kilo vermeleri durmuşsa ve iş yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı spora çok fazla vakit ayıramıyorlarsa takviye yağ yakıcılarla kilo verme sürecini hızlandırabilirler. En önemlisi de bel rahatsızlığı, kemik erimesi, boyun ağrısı olan insanların yapabilecekleri hareketleri doktorlarına danışıp öyle spora başlamalarıdır. Spor güzeldir fakat dikkatsiz yapıldığında kötü sonuçlar doğurabilir. Bunlara dikkat ederek çok daha sağlıklı olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konuları paylaştık. Tabii ki bunların dışında daha bir sürü konu var fakat biz en önemlilerini sizlere aktarmak istedik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi spor yapmalar ve sağlıklı yaşamalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir