Squid Game Tüm Oyunları Nelerdir? Dizideki 6 Oyun Sırasıyla Hangisi?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Squid Game dizisinde yer alan tüm oyunlar nelerdir sırasıyla onu yazacağız.

Bildiğiniz gibi Squid Game Netflix’in rekor üstüne rekor kıran dizisidir. Netflix’in tüm zamanların en çok izlenen dizisi olarak tarihe geçmiştir. İzleme sayısı 100 milyonun üzerindedir ki bu 100 milyon hesap olarak düşünelim. Yani 1 hesaptan ortalama 5 kişi diziyi izlese 5*100=500 milyon kafadan izleyicisi vardır diyebiliriz. Bu da dünya nüfusunun %5-%10 ‘u arasına tekabül ediyor. Kaldı ki bu resmi rakamlar. Netflix’ten izlemeyenlerin sayısı da en az resmi rakamlar kadardır diyebiliriz. Her neyse dizide en çok merak edilen konulardan birisi dizideki tüm oyunlar oldu. Şimdi sizlere Squid Game oyununda oynanan tüm 6 oyunun isimlerini ve oynanış sırasını kısaca anlatacağız. Elimizden geldiğince spoiler vermemeye çalışacağız.

Squid Game Dizideki Tüm Oyunların İsimleri ve Sıralaması (6 Oyun)

Squid Game dizisinde toplamda 6 oyun oynanmıştır. Fakat dizinin ilk bölümünde yer alan, metroda oynanan origami oyununu da ilave edersek 7 oyun oluyor. Ama o oyun 456 kişinin oynadığı oyunlar arasında yer almadığından onu saymadık. Yine de ilk olarak onu yazacağız. Sonrasında sırayla 6 oyun hangisi onları anlatacağız. Şimdi dizideki 1. 2. 3. 4. 5. ve 6. oyun neler onları yazalım.

Squid Game Tüm Oyunların İsimleri ve Sırası:

İlk sırada Origami Oyunu (Metroda oynanan oyun) var. Bu hariç diğer 6 oyun sırasıyla şu şekilde.

 1. Kırmızı Işık, Yeşil Işık oyunu
 2. Şeker Kalıbı oyunu
 3. Halat Çekme oyunu
 4. Misket oyunu
 5. Cam Köprü oyunu
 6. Kalamar oyunu

1-) Kırmızı Işık, Yeşil Işık

Dizideki ilk oyun yani 1. oyunu “Kırmızı Işık, Yeşil Işık” oyunudur. Bu oyunda amaç oyuncak bebeğin size baktığında hareketsiz kalmanızdır. Yani dev oyuncak arkasını döndüğünde hareket eden birisini görürse o yarışmacı eleniyor ve vuruluyor. Yarışmacıların bu oyunda hareket etmemesi gerekiyor. 10 dakika içerisinde bitiş çizgisini geçen yarışmacılar bu turu geçmiş oluyor. Tek kural dediğimiz gibi dev oyuncağın arkasını döndüğünde yarışmacıların hareketsiz kalmasıdır.

2-) Şeker Kalıbı

Dizinin 2. oyunu ise Şeker Kalıbı oyunudur. Bu oyun nispeten kolay gibi gözüküyor. Yani en az tehlikesi bulunan oyunlardan birisidir. Burada amaç size verilen şeker kalıbındaki şekli hiç bozmadan içerisinden çıkartmanız gerekiyor. Toplam 4 şeker kalıbı mevcut. En zoru şemsiye gibi duruyor. En kolayı ise daire ve üçgen sembolleridir.

3-) Halat Çekme

Squid Game dizisindeki 3. oyun ise Halat çekme oyunudur. Burada toplam 8 takım yer almıştı. 10’ar kişiden oluşan 8 takım birbirleriyle yarıştı. Halat çekme oyunu bildiğimiz halat çekme oyunudur. 2 takım halatı birbirine doğru çeker. Başarısız olan takım yükseklikten yere düşer ve ölürler.

4-) Misket

Dizinin 4. oyunu ise misket oyunudur. Misket oyunu da aynı şekilde tehlikesi az olan oyunların başında geliyor. Burada amaç rakibinizin misketlerini almak, kepmektir. Ayrıca bu oyunda normalde herkes takım halinde, 2 kişilik oynanacağını düşünüyordu. Yani herkes en yakın gördüğü, en güçlü gördüğü isimle eş oldu. Sonrasında ise herkes eşiyle oynanacak dendiğinde oyuncular şoka girmişti. Bu oyun sonucunda herkes en yakın gördüğü kişiyi kaybetmişti.

5-) Cam Köprü

Dizideki 5. sırada oynanan oyun cam köprü oyunudur. Cam köprü sondan bir önceki oyundur. Gerçekten zorluk açısından en zorlu, en tehlikeli oyunlardan birisidir. Hatta en tehlikeli oyun budur diyebiliriz. Oyunda köprü üzerinde toplam 18 sıralı camlar bulunuyor. Her sırada 2 cam mevcut. Camlardan birisi dayanıklı olup diğeri dayanıksız ve hemen kırılabilen türdedir. Yarışmacılar dayanıklı camı tahmin edip onun üstüne atlarlar. Köprüyü geçen yarışmacı oyunu tamamlamış olur. Burada toplam 16 yarışmacı yer almıştı. Toplam 16 dakika da süre mevcuttur. Oyunu kazanan isimler 14, 15 ve 16. numaralar yani başrol 3 karakter olmuştu.

6-) Kalamar

Dizide yer alan son oyun yani 6. oyun ise Kalamar oyunudur. Kalamar oyununun İngilizce’si “Squid Game” olarak geçmektedir. Yani dizi adını buradaki oyunun isminden alıyor. Kalamar oyununu 2 kişi oynamıştı. Kazanan ise tüm para ödülünü almıştı. Oyunda bir hücumcu bir de savunmacı var. Hücumcunun amacı ev karesinin içerisine ulaşmaktır. Savunmasının amacı ise hücum eden oyuncuları durdurmaktır. Bu oyundan sonra dizideki oyunlar tamamlanıyor ve kazanan kişi açıklanıyor.

İlk Bölümde Oynanan (Origami Oyunu)

Bu oyunlara ek olarak ilk bölümde metro durağında oynanan oyunun ismi ise Origami oyunudur. Oyunun diğer adı “Ddakji” olarak geçiyor. Oyunda amaç oyuncunun 2 karttan birisini seçmesi ve diğer kartı yerde elindeki kartla vurarak ters çevirmektir.

Tehlike ve Zorluğa Göre Oyunların Sıralaması

Dizide yer alan 6 oyunun en çok tehlikeliden en az tehlikeliye doğru sıralaması şöyle:

 • Misket
 • Şeker kalıbı
 • Kırmızı ışık, yeşil ışık
 • Kalamar oyunu
 • Halat çekme oyunu
 • Cam köprü oyunu

Buna göre oyundaki en korkunç, zor, tehlikeli, dehşetli oyunu 5. ve sondan bir önceki oyun olan cam köprü oyunudur. Burada yarışmacıların çoğu elenmiştir ve geriye 3 kişi kalmıştır.

Dizideki oyunlar ve sıralaması bu şekildedir. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir