Kurama Öldü mü, Geri Dönecek mi? Naruto Neden Nerf Yedi?

Evet bu yazıyı nasıl yazacağım bilmiyorum. Yıllardır izlediğimiz, sürekli gelişmesine şahitlik ettiğimiz Naruto’nun yol arkadaşı Kurama öldü! Evet bir çırpıda Kurama’yı öldürdüler, daha doğrusu animede silindi olarak geçiyor. Bir yandan bakınca Boruto animesinin ilerlemesi için bunun olması gerekiyordu diyenler var. Diğer taraftan animeyi sadece Naruto ve Sasuke için izliyorlar diyenler de var. Şimdi sizlere kendi görüşlerimi ve Kurama geri döner mi? Naruto ve Sasuke neden nerf yedi, güçsüzleştirildi? kısaca bahsedeyim. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

Başlıklar

Kurama Tamamen Öldü mü? Geri Döner mi?

Boruto: Naruto Next Generations animesinin 218. bölümünün son sahnesinde Kurama’yı Naruto’ya veda ederken görüyoruz. Evet mangada da olduğu gibi animede de Kurama maalesef ölüyor. Aslında ölüyor olarak değil de siliniyor olarak geçiyor. Yani normalde bir Jinchuriki taşıyıcısının 9 kuyruk, 8 kuyruk vb. Jinchuriki karakteri ölürse veya çıkartılırsa taşıyıcı da ölüyor. Fakat Naruto’nun baryon modu bu durumdan tamamen farklı olduğu için Jinchuriki burada aslında ölmüyor, siliniyor. Şöyle ki, Baryon modunda Kurama tüm gücünü yani var olan tüm çakrasını Naruto’ya aktarıyor, daha doğrusu Kurama’nın tüm çakrası Naruto ile birleşiyor ve bazı fiziksel olayların sonucunda Baryon modu aktif oluyor. Yani Baryon modunu tüm kuyruklu canavar taşıyıcıları kullanabilir ama çok çakra istediği için zor aktif ediliyor. Burada Kurama tüm çakrasını, gücünü Naruto ile birleştirerek Baryon modu aktif olmuş oluyor. Naruto’nun şekli tamamen tilki görünümüne geçiyor. Aşağıdan da Baryon mod görüntüsüne bakabilirsiniz.

Naruto Baryon modunu kullandıktan sonra kendisinin de öleceğini, Isshiki ile son savaşının olacağını düşünüyordu. Fakat Kurama onu bir nebze kandırmış oldu. Çünkü sadece Kurama’nın ölmesi durumunu Naruto kabul etmeyecekti, bu bakımdan Kurama ona gerçekleri söylemedi. Her neyse kısacası Baryon modundan sonra Jinchuriki tamamen siliniyor, yani kayboluyor. Aslında burada ölüyor ifadesi kullanmak hatalı olur. Çünkü bir başkası tarafından yaralanıp, vurulup öldürülmüyor. Tam tersine tüm çakra enerjisi kullanıldığından en sonunda Kurama’nın varlığı, çakrası sonlanmış oluyor ve Kurama tamamen siliniyor. Böylelikle Naruto artık Kurama’sız olmuş oluyor. Baryon mod gerçekten olağanüstü bir güce sahip. Keşke Kurama ölmeseydi ve Naruto ayda yılda 1 kez bile olsa Baryon modunu kullanabilseydi ama maalesef gerçekler böyle değil.

Bildiğiniz gibi bu olaylar Boruto animesinde gerçekleşiyor. Haliyle manga yazarı Boruto animesindeki baş karakterin Boruto ve arkadaşları olmasını istediği için Sasuke ve Naruto’yu geri plana atmak istediler. Yani bir nevi onları güçsüzleştirdiler. Bu da Kurama’nın ölmesi ve Sasuke’nin Rinnegan’ı kaybetmesiyle oldu. Maalesef Kurama artık animede yok, tamamen silindi diyebiliriz, yani tamamen öldü. Geri döner mi bilmiyoruz fakat konu hakkında birçok teori mevcut. Bazılarını sizlere aktaralım.

Kurama geri döner mi bazı teoriler:

  • Eğer izleyici kitlesinde çok düşüş yaşanırsa (ki bu olası ihtimal, çünkü dile kolay en az 10 yıldır Kurama’yı izliyoruz ve birden ölmesi izleyicileri aşırı üzdü) bu durumda Boruto manga yazarı Kişimoto Kurama’yı geri getirebilir. Çünkü Naruto’da kuyruklu canavarlar tamamen yok olmuyor, tekrardan geri getirilebiliyor. Birleştirme vs. yapılarak.
  • Diğer bir teori Kurama asla geri dönmeyecek. Boruto’daki karakterlerin önünün açılması için Sasuke ve Naruto’ya nerf gelmesi şarttı. Bundan dolayı Naruto artık Kurama’sız devam edecek. Boruto animesinde Boruto, Sarada, Kawaki gibi karakterler güçlenecek. Yani bir nevi Boruto’nun önünün açılması için Naruto nerf yemiş oldu.
  • Bazı kaynaklara göre ise Kurama geri dönecektir. Çünkü Naruto’da bir kuyruklu canavarın tamamen yok olması neredeyse imkansız. Yani ilerleyen zamanlarda Kişimoto yeni bir senaryoyla Kurama’yı geri getirebilir ve böylelikle Naruto severler de mutlu olur.

Kısacası bu şekilde arkadaşlar. Kurama şimdilik öldü olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda geri gelebilir deniliyor. Fakat madem böyle bir şey yapılacaktı ben Naruto’nun da efsane olarak kalması için Kurama’yla birlikte ölmesini isterdim. Çünkü şuanda Naruto son bölümde izlediğimiz kadarıyla kolunu bile zor kaldırıyor. Yani evet sannin modu halen kullanılabilir ama Kurama’dan sonra çakrasında aşırı düşüş gerçekleşti. Bazı izleyiciler Kurama madem ölecekti Naruto ile ikisi birlikte ölseydi efsane olarak kalırlardı diyor. Çünkü Naruto Kurama’sız maalesef güçsüz olacak ve köyü tam olarak koruyamayacak. Ama olanlar oldu, yazar böyle istedi. Umarız ilerleyen zamanlarda Kurama tekrar geri gelir ve Narutoyla ikisinin birlikte efsane savaşları devam eder.

Kısacası; Kurama şimdilik maalesef öldü, daha doğrusu silindi. (Bir nevi buharlaştı gibi düşünün) Ama çoğu kişiye göre bir kuyruklu canavarın tamamen yok olması neredeyse imkansız. Bir süre Kurama gözükmese de çok ilerleyen zamanlarda tekrar geri gelebilir deniliyor. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Kurama Neden Öldü?

Kurama neden öldü sorusunun cevabı çok merak ediliyor ve farklı görüşler araştırılıyor. Kısaca kendi görüşlerimizi açıklayalım. Aslında temel neden animede Boruto ve arkadaşlarının öne çıkması için Naruto ve Sasuke’ye nerf gelmesi gerekiyordu. Bu durumda direkt Naruto’yu öldürmek istemediler. Çünkü Naruto’nun ölümü çok ani olurdu ve izleyicilerden büyük tepki toplardı. Bu bakımdan Naruto’ya gelebilecek en büyük nerfi yapmak istediler. Haliyle Kurama’nın ölümü sanırım Naruto’ya gelecek en büyük nerf olurdu ki öyle de oldu. İşte bundan dolayı Kurama öldü diyebiliriz. Büyük ihtimalle Kurama geri gelmeyecek fakat az da olsa geri gelme ihtimali bulunuyor.

Naruto ve Sasuke Neden Nerf Yedi?

Öncelikle Naruto ve Sasuke’nin yediği nerfleri yazalım.

  • Naruto’nun yediği nerf (Naruto hangi güçlendirmesi kayboldu) : Kurama öldü. Haliyle Kurama modunu aktif edemeyecek ve aşırı çakra düşüşü yaşayacak.
  • Sasuke’nin yediği nerf (Sasuke hangi güçlendirmesi kayboldu) : Sasuke’nin sol gözü yani Rinnegan’ı yok oldu. Bildiğiniz gibi Borushiki Sasuke’nin rinneganını yok etmişti. Haliyle Sasuke transform jutsusu, ışınlanma jutsusu, rinnegan ile yapılan özel jutsuları kullanamayacak. Bu arada Sharingan’ı kullanabilecek, Susanoo açmaya devam edebilecek.

Yukarıda da dediğimiz gibi Naruto ve Naruto Shippuuden animesi bitti. Bu olaylar Boruto animesinde gerçekleşiyor. Haliyle Boruto animesi Boruto ve arkadaşları üzerine kurulu olması gerekiyor. Bundan dolayı Naruto ve Sasuke’nin geri planda kalmaları için, yani animede daha az gösterilmeleri için nerf gelmesi gerekiyordu. Bence de Boruto animesi için mantıklı bir düşünce. Sonuçta Naruto ve Sasuke illaki yaşlanacak, güçleri azalacak ve sonunda ölecekler. Ama bu durum biraz daha yavaş ilerleyebilirdi. Yani Naruto ve Sasuke animede o kadar güçsüz gösterilmiş ki gerçekten animenin en iyi 2 karakteri bu kadar nerf yememeli dedirtiyor insana. İllaki güçleri azalacaktı fakat çok aşırı güçsüzleştirilmesi ve olayların hızlı gösterilmesi bence kötü olmuş yani koskoca Naruto 1 bölüm Baryon modunu kullanıyor ve sonra Kurama ölüyor. Gerçekten üzücü bir durum. Ama bir yandan da yazar da haklı. Sonuçta bu Naruto ve Sasuke’nin değil Boruto’nun hikayesi. Haliyle olaylar Boruto’nun etrafında gelişmeli. Nasıl Naruto, babasından daha güçlü olduysa (hatta animedeki en güçlü karakterdir) haliyle Boruto da babasını geçmesi lazım. Yoksa bu anime düzgün ilerlemez. Bundan dolayıdır ki Naruto-Sasuke ikilisine nerf geldi.

Bu arada bazı kişiler Sasuke’ye tam nerf geldi denilmez diyor. Şöyle ki bildiğiniz gibi Sasuke rinnegandan dolayı çok çakra harcıyordu, hemen yoruluyordu. Şimdi rinneganı gitti ve haliyle daha çok çakrası olacak deniliyor. Yani sınırsız sharingan kullanımı, Susanoo kullanımı gerçekleştirebilir deniliyor. Tabii neler olacak göreceğiz. Diğer taraftan Kurama’nın da az da olsa bir ihtimal geri döneceği tahmin ediliyor. Yani %0,1 bile olsa Kurama geri dönebilir.

Kısacası; Boruto animesinin genç karakterlerinin yani Boruto ve arkadaşlarının önünün açılması için, güçlenmesi için, animede çok geçmesi için Hokage Naruto ve yardımcısı Sasuke’nin güçlerinin azalması gerekiyordu. Haliyle bu ikiliye aşırı nerf gelmiş oldu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir