SS Kısaltmasının Açılımı Nedir? SS Ne Demektir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere SS kısaltması ne demektir açılımı nedir onu paylaşacağız.

SS kısaltması internette çoğu yerde kullanılıyor. Bir çok açılımı mevcuttur diyebiliriz. Hem Türkçe hem İngilizce hem de Almanca açılımları vardır. Şimdi ss kısaltmalarının açılımlarının hepsini sırasıyla yazalım.

SS Kısaltmasının Açılımları Nelerdir?

SS’in En Bilindik Açılımı:

Evet arkadaşlar SS kısaltmasının birçok açılımı mevcuttur. Fakat en çok kullanılan açılımı ise “Screenshot” demektir. Yani SS kısaltmasının açılımı “Screenshot” anlamına geliyor. Türkçe olarak ise “ekran görüntüsü” almak demektir. Screenshot kelimesinin 2 s harfi SS kısaltmasını oluşturmaktadır. Yani screen’in s’si ve shot’un s’si ss olarak kısaltılıyor.

SS genelde online oyunlarda, internet sitelerinde, whatsapp vb. mesajlaşmalarda, vb. yerlerde kullanılmaktadır. Anlamı ise ekran görüntüsü almak demektir. Mesela telefonda ss almak demek; telefonun ekran görüntüsünü çekmek demektir. Aynı şekilde bilgisayarda ss almak demek; bilgisayarın ekranının görüntüsünü almak ve karşı tarafa yollamak manasına gelir.

NOT = Bu arada SS’in screenshot gibi “Snapshot” olarak kullanımı da vardır. Snapshot “şipşak anlık foto” anlamına geliyor. Yani her ikisi de hemen hemen aynı anlamlara gelmektedir diyebiliriz.

SS’in Diğer Açılımları:

♦♦♦ SS’in bir diğer açılımı “Seni Seviyorum” demektir. Yani seni seviyorumun baş harfleri ss kısaltmasını oluşturuyor. Fakat bu kullanım fazla yaygın değildir.

♦♦♦ Diğer bir açılımı da Almanca’daki “Schutzstaffel” kelimesidir. Bu kelimenin 2 s harfi SS’i oluşturur. Türkçe karşılığı “koruma timi” anlamına gelmektedir. 1945 senesinde kapanan SS, Hitlere hizmet eden bir birlikti. O dönemin Alman subaylarına verilen isimdi.

♦♦♦ Aynı şekilde İngilizce’de “Stainless Steel” anlamına da geliyor. Kullanımı çok az olmakla birlikte Türkçe karşılığı ise “paslanmaz çelik” demektir.

SS kısaltmasının en bilindik açılımları bu şekildedir. Sizlerin de bildiği farklı kısaltmalar varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir