Süpriz mi Sürpriz mi Doğru Yazılışı Nedir? {Kanıtlı}

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere süpriz mi yoksa sürpriz mi hangisi doğru yazılımdır onu kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Türkçe’mizde en çok karıştırılan kelimelerden birisi süpriz-sürpriz kelimesidir. Çok karıştırıldığı için de özellikle sınavlarda sorulabiliyor. Bu yüzden doğru yazılışını aklımızda tutmanız gerekiyor ki bu sayede çıktığı yerde direkt hızlı şekilde soruyu cevaplayabilelim. Peki süpriz mi yoksa sürpriz mi hangisi doğru yazılmıştır şimdi kanıtıyla birlikte paylaşalım.

Süpriz & Sürpriz Doğru Yazılışı Hangisidir?

  • Süpriz ×
  • Süprüz ×
  • Sürpriz ✓

Türk Dil Kurumu‘na göre kelimenin doğru yazılışı süpriz, süprüz vb. kelimeleri değil sürpriz kelimesidir. Kanıtı olarak TDK’nın sitesinden alıntı yaptığımız aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar şaşırtı anlamına gelen kelimenin doğru yazılış sürpriz kelimesidir. Özellikle süpriz ile çok karıştırılıyor ama gerçek yazılışı arasında r harfi olan sürpriz şeklindedir. TDK’nın buradaki resmi web sitesinden kanıtına sizler de bakabilirsiniz.

Aynı şekilde zamanla bu tarz çok karıştırılan kelimelerin kanıtlarıyla birlikte doğru yazılışlarını sitemize ekleyeceğiz. Herkese iyi dersler dileriz, diğer dersler için her gün sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir